statystyki

Zwolnienie dyscyplinarne pozbawia odprawy emerytalnej? Wszystko w rękach Sądu Najwyższego

11.05.2017, 07:07; Aktualizacja: 11.05.2017, 07:13
Kwestia związku między przejściem na emeryturę a rozwiązaniem stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych nie jest traktowana jednolicie.

Kwestia związku między przejściem na emeryturę a rozwiązaniem stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych nie jest traktowana jednolicie.źródło: ShutterStock

Czy rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem samorządowym w trybie dyscyplinarnym pozbawia go prawa do tego jednorazowego świadczenia? O tym rozstrzygnie powiększony skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Pytanie powstało na kanwie sprawy mężczyzny, któremu starostwo powiatowe odmówiło wypłaty odprawy emerytalnej. Powód? Ustanie stosunku pracy nastąpiło z winy pracownika.

Na powyższe zagadnienie należy jednak spojrzeć szerzej przez pryzmat art. 921 par. 1 k.p. Zawiera on bowiem analogiczną do art. 36 ust. 2 i 38 ust. 3, 4 i 5 ustawy o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.) treść normatywną. Rozstrzygnięcie tej kwestii przez SN będzie zatem kluczowe nie tylko dla osób objętych tym aktem prawnym.

Niejasne prawo

Kwestia związku między przejściem na emeryturę a rozwiązaniem stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych nie jest traktowana jednolicie. Za taki stan odpowiada w dużej mierze niejasne prawo. – Przepisy nie precyzją, w jaki sposób stosunek pracy powinien się zakończyć. Nie uregulowano, czy może to nastąpić na mocy porozumienia stron, wypowiedzenia czy też w trybie dyscyplinarnym. Z art. 921 k.p. (analogicznie jak w art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych – przyp. red.) wynika jedynie, że stosunek pracy ma ustać w związku z przejściem na emeryturę – mówi mec. Michał Chodkowski z kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy. W jego ocenie brzmienie tego przepisu skłania jednak do przyjęcia interpretacji, że odprawa nie przysługuje, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w związku z innymi okolicznościami niż przejście na emeryturę, np. ze względu na naruszenie obowiązków pracowniczych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • realista(2017-05-11 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    co z a bzdura , gdyby tak było to kazdy pracodwca by szukal powodow by zwolnic pracownika dyscypinarnie i nie dac odprawy emerytalnej !!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane