Związki zawodowe myślą, jak walczyć z reformą emerytalną

autor: Anna Gielewska21.02.2012, 07:08; Aktualizacja: 21.02.2012, 11:54

Związkowców łączy bardzo krytyczny stosunek do pomysłów wydłużenia wieku emerytalnego, ale różni to, jak rządowe plany stopować. NSZZ „Solidarność” idzie na konfrontację, inni chcą dyskutować i szykują argumenty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

  • waldek(2012-02-21 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    To Solidarność ma rację . Z Tuskiem nie ma co dyskutować - jego zapowiedzi o tym jak zamierza wprowadzać zapowiadane zmiany wykluczają sens z nim dyskusji - sam Tusk zapowiedział że nie zmieni w tej materii zdania .
    Tylko konfrontacja , i to ostra , na ulicy dobrze organizowana z pełną mobilizacją wszystkich możliwych sił.
    Jestem człowiekiem w podeszłym wieku , ale juz wyczerpała sie moja cierpliwość , nie jestem w stanie dalszego mnie oszukiwania , poniżania , łamania moich praw - sam z pełnym przekonaniem wyjdę na ulicę aby walczyć z draniami , złodziejami i oszustami .

    Odpowiedz
  • helena(2012-02-23 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    CALKOWICIE POPIERAM ZWIAZKI ZAWODOWE!! NALEZY TWORZYC USTAWY PRO RODZINNE,A NIE WYDLUZAC WIEK EMERYTALNY!! A DO TEGO NIE MA PRACY DLA MLODYCH I STARSZYCH,ANI OCHRONY MEDYCZNEJ NP.REHABILITACJI ITP! MIMO,ZE JESTEM EMERYTKA TO DOLACZE DO STRAJKU!!

    Odpowiedz
  • Górnik(2012-02-21 17:10) Zgłoś naruszenie 00

    Nom sie łuczyć nie kozano.
    Poszli my na Gruba i pooglondali na dole.
    Tam sie wielu naszych wylegiwało , bo maszyny ałtomatycznie wydobywały to wynglowe pole.
    Toteż zostali my tam , tak głymboko , bo przez nastympne 25 lot pójdzie dobrze przyciąć se tam oko.
    Teraz som my już starzy i w wieku 43 lot pensyja nom sie marzy.
    Popiyromy też Ja-ruska , bo z niego kawał je PIS-Karluska.

    Odpowiedz
  • adam(2012-02-21 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    zwiazki zaw rozlozyly juz nie jeden zaklad oni maja cieple posadki

    Odpowiedz
  • rocznik 56(2012-02-21 19:25) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko lata pracy, nie wiek. Po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat każdy powinien sam decydować czy chce pracować, czy też odpoczywać na takiej emeryturze jaką sobie wypracował. Nie okłamujcie nas, że ZUS nie wypłaci emerytur, to przecież Państwo jest gwarantem. Najpierw praca dla młodych i dla tych po 50 (najwyższe wskaźniki bezrobocia), obniżenie obciążeń pracodawców,zabranie przywilejów mundurowym (emerytura w wieku 35 lat!), a później grzebanie w emeryturach.

    Odpowiedz
  • lepfrog(2012-02-21 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma co za dużo myśleć, a już spece w związkach zawodowych, to lepiej niech się za myślenie nie biorą, bo nie za bardzo im to kiedykolwiek wychodziło. Trzeba samemu zdać sobie sprawę, że warto inwestować np. w TFI i w ten sposób gromadzić kapitał na przyszłość, bo inaczej, to możemy słabo wyglądać na emeryturze.

    Odpowiedz
  • do zniesmaczonego(2012-02-21 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    zniesmaczony ty jestes jedyny tutaj z PO,co sie tak martwisz kto zdobedzie wladze, na pewno nie bedzie gorzej niz za PO

    Odpowiedz
  • 1947(2012-02-21 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma z czego wybierać wszystcy tacy sami skoro pan PREZIO nawet spotkanie z premierem dotyczące ludzi czyli emerytur OLEWA i się nie pojawia następny na joging lata samolotem rządowym za nasze pieniądze.To z czego mamy wybierać i na kogo głosować.Wszystkie zwierzątka przy korycie takie same.
    http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/tusk-biegal-za-22-tys-zl-na-jeden-dzien-polecial-do-sopotu-rzadowym-samolotem

    Odpowiedz
  • Krzysztof Ż(2012-02-22 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    20.02.2012 r.
    SŁÓW KILKA O ZADYMIE WOKÓŁ EMERYTUR – list otwarty eksperta ds. emerytur.
    Krzysztof Wiesław Żukowski
    http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/pages/PROMESA-Kadry-P%C5%82ace-ZUS-BHP-Szkolenia/192594874153876
    http://www.favore.pl/baza-wiedzy/slow-kilka-o-zadymie-wokol-emerytur-list-otwarty-zwyklego-obywatela-do-premiera,320,0.html

    Streszczenie
    Wydłużenie wieku emerytalnego to nic innego jak skrócenie okresu wypłaty emerytury.
    dzięki temu budżet zyska 212,84 mld.
    Wmawianie ludziom, że jak dłużej pracują to mają wyższą emeryturę tak się ma do rzeczywistości jak piernik do wiatraka. Osoba, która ma minimalne wynagrodzenie zyska po 2 latach więcej tylko 53,91 zł brutto więcej.
    A zatem o co chodzi? Ano przydałoby się w budżecie Państwa 50 mld dodatkowych corocznych wpływów.
    Jestem za szukaniem brakujących pieniędzy ALE NIE KOSZTEM WYDŁUŻANIA MOJEGO WIEKU EMERYTALNEGO.

    Uważam, ze nie ma potrzeby tak drastycznie wydłużać wieku emerytalnego, przynajmniej z czterech powodów.

    Popatrzmy w przyszłość.
    Z prognoz ZUS na lata przyszłe (do 2060 r.) wynika stabilny obraz wydolności systemu emerytalnego, a po 2035 r. nawet stała poprawa wydolności systemu emerytalnego. Powiedzmy o jakie kwoty chodzi, bo mówi się tylko o ogromnych kosztach.
    Otóż w kwotach zdyskontowanych na 2009 r. fundusz emerytalny aż do 2035 r. wykaże deficyt porównywalny do obecnego, czyli około 50 mld zł, potem będzie mniej deficytu.
    Ten kto mówi o drastycznym wzroście dopłat z budżetu do funduszu emerytalnego mija się z prawdą, albo dane podawane przez ZUS są nieprawdziwe!

    Przeciętna emerytura w 2050 r. wyniesie wg obliczeń ZUS – 3426,00 zł (dwa razy więcej niż dziś). Natomiast z dopłatami z budżetu Państwa, przeciętna emerytura w 2050 r. wyniesie wg obliczeń ZUS– 4690,00 zł
    Pomyśleć ..., żadnych reform, żadnych dopłat z budżetu, a emerytura jak obiecana przez Boniego po reformach.

    Czy rzeczywiście pomysł uzależnienia czasu przejścia na emeryturę i wysokości emerytury od stażu pracy jest zły, trzeba zadać sobie pytanie: Czy to uderzy w najbiedniejszych?
    Przynajmniej z sześciu powodów jest to błędne stanowisko.

    Jesteśmy daleko za najbardziej rozwiniętą częścią Europy, jeżeli chodzi o długość życia, więc nie wybiegajmy przed szereg z wiekiem emerytalnym dopóki tego życia, i to w zdrowiu, nie przedłużymy
    Jeżeli będę miał siły, możliwość i ochotę pracować po przejściu na emeryturę to będzie tylko mój wybór, a podnoszenie wieku emerytalnego to droga donikąd, bo za 40 lat znowu staniemy przed tym samym dylematem.
    ŻĄDAM, ŻEBY MOJA EMERYTURA I PRAWO DO NIEJ BYŁY PROSTĄ WYPADKOWĄ MOJEGO STAŻU PRACY I MOICH PODSTAW WYMIARU SKŁADEK EMERYTALNYCH, A NIE WIEKU!

    Uważam, że wraz z rozwojem gospodarczym powinno się skracać wiek emerytalny, a nie go wydłużać!

    A teraz powiem o co chodzi, doradcy często wpuszczają w „kanał” i wciskają kit, że przedłużenia wieku emerytalnego wymaga od nas Komisja Europejska,

    No właśnie, co na to Komisja Europejska?
    Komisja Europejska jedynie zaleca podjęcie działań m.in. do podwyższenia faktycznego wieku emerytalnego, a faktyczny wiek emerytalny, osiąga się niekoniecznie poprzez wydłużenie ogólnego wieku emerytalnego ale przede wszystkim przez likwidację przywilejów emerytalnych np. wcześniejszych emerytur (co częściowo zrobiono) i poprzez podnoszenie poziomu aktywności zawodowej (po ludzku oznacza to zachęcenie obywateli do dłuższej pracy i profilaktykę zdrowotną) oraz poprzez likwidację zwolnień od składek i uzależnienie wysokości emerytury od stażu pracy właśnie, a nie od wieku.

    A WIĘC TO NIE JEST TAK JAK MÓWI SIĘ W MEDIACH!
    Można się łatwo i tu pomylić (tak samo jak przy ACTA) ale
    można się jeszcze wycofać (tak samo jak przy ACTA),
    wystarczy zmienić doradców (nie tak samo jak przy ACTA)!
    Droga po najmniejszej linii oporu (nie mylić z oporem społecznym) jest drogą donikąd.

    Po szczegóły zapraszam na moją stronę na facebooku i favore.

    Odpowiedz
  • ponad 37 lat pracy/kobieta/(2012-02-23 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Chory rząd,chory Premier ,chory Prezydent i chore ustawy emerytalne.Rolnikom przedłużyć o 5 lat możliwość odejścia a nam /kobietom/-kazać i zobowiązywać do dłuższej pracy.

    KRUS-przywileje aby tylko PSL i PAWLAK poparł nowa ustawę emerytalną.

    Odpowiedz
  • abc(2012-02-21 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Czy lekarze będą zwolnieni ze składek emerytalnych? Średnia wieku lekarzy zmarłych w latach 2001-2006 to 67,8 lat (kobiety 67,3; mężczyźni 68,1). Co więcej, średnia życia lekarza znacznie odbiega od średniej długości życia statystycznego, polskiego obywatela - 74,7 lat (kobiety 78,9; mężczyźni 70,5)

    Odpowiedz
  • Oszukiwany(2012-02-24 15:46) Zgłoś naruszenie 00

    KRZYSZTOF Z MA RACJE! ///oni wypedzili ludzi mlodych na saxy a teraz usiluja wypedzic nas! ///ONI NIE WIEDZA,ZE NA NASZA PRACE JEST W UE ZAPOTRZEBOWANIE I JESTESMY ZDETERMINOWANI WYJECHAC ZA CHLEBEM! ONI ZGINA WE WLASNYM G...

    Odpowiedz
  • emeryt za %(2012-02-25 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko myślą. A kiedy wyślą wniosek o waloryzację kwotową emerytur do Trybunału Konstytucyjnego. Tak obiecywali, ale oni wciąż myślą i myślą. Ot całe związki.

    Odpowiedz
  • Lutek(2012-02-25 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram Krzysztofa Ż.

    Odpowiedz
  • hela(2012-02-28 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    to prosze powiedzieć tym waznym panom dyrektorom , którzy zwalniaja kobiety juz przed 56 rokiem życia żeby nie mieli staruchy do 60 .
    A rząd niedawno zrobił skok na OFE problem sie nie rozwiazał, wiec zaczyna od nowa .
    Panowie z rzadu złodziejstwo szerzy sie za dużo bierzecie z tych państwowych pieniędzy te premie za nic dla tych druzyn drzewieckiego i innych protegowanych .Coć byśmy do setki pracowali to na to złodziejstwo nikt nie zarobi. Nie w tym kraju

    Odpowiedz
  • EWRY(2012-07-06 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    ALE TUSK ZARABIA 70000 ZŁ CO MIESIAC ZA CO !!!ZA GŁUPOTE

    Odpowiedz
  • JYJHU(2012-07-06 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    ZROBIC WOJNE NIE BEDZIEMY ROBIC NA NIEROBÓW

    Odpowiedz
  • YYJY(2012-07-06 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    POLSKE CZEKA DRUGA GRECJA POLSKO DO BOJU

    Odpowiedz
  • re(2012-02-21 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    zniesmaczony, Ty spojrzyj na agitkę -CBOS, im wychodzi, że 37% jest zadowolnych. Dyzma już to przeczytał i grzmi : viktoria !
    No i nie odsuniemy, gdy nie powstanie nowy ruch oparty o uzgodnione cele związków zawodowych reprezentujący pracowników najemnych. Nawet nie najlepszy związek zawodowy jest lepszy dla pracownika niż partyjka.

    Odpowiedz
  • zniesmaczony(2012-02-21 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    do 16>odsuniemy i co dalej?Komu dać władzę? Skoro PiS i PO już nigdy nie wygrają wyborów,PSL też nie-oni dla stołków z każdym wejdą w koalicję-to kto? SLD?-co prawda za ich rządów było najlepiej. Ruch Palikota?-nie wiadomo do czego są zdolni.

    Odpowiedz