statystyki

Jakie są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, gdy pracownik oprócz etatu ma także zlecenie

autor: Izabela Nowacka30.03.2017, 10:02; Aktualizacja: 30.03.2017, 11:17
Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru określona dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe włącznie ze stosowaniem ograniczenia rocznej podstawy tych składek

Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru określona dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe włącznie ze stosowaniem ograniczenia rocznej podstawy tych składekźródło: ShutterStock

Od niedawna prowadzę działalność polegającą m.in. na obróbce drewna i ścince drzew. Zatrudniam pracowników oraz zleceniobiorców. Na jakich zasadach i za kogo muszę opłacać składki na FEP? Czy jeżeli pracownik przez część swojego wymiaru wykonuje prace w szczególnych warunkach, a przez pozostałą inne prace, to istnieje obowiązek opłacania za niego tych składek? Jak ustalić, czy należna jest składka w sytuacji, gdy z pracownikiem wykonującym pracę w szczególnych warunkach podpiszę dodatkowo umowę-zlecenie na zwykłe prace? Czy składki trzeba płacić od początku zatrudnienia?

Składkę trzeba płacić, nawet jeśli pracownik na etacie wykonuje zarówno pracę szczególną, jak i inne w normalnych warunkach.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych określa ustawa o emeryturach pomostowych.

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwały rozstrój zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym im pracę na dotychczasowym stanowisku. Wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do powołanej ustawy. Wśród nich wymienione są prace bezpośrednio przy zrywce lub ręcznej ścince drzew przenośną pilarką z piłą łańcuchową.

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach pomostowych składka na FEP jest opłacana za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) urodził się po 31 grudnia 1948 r.,

2) wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 omawianej ustawy.

Płatnik jest zobowiązany opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających te warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Nowy(2018-01-07 18:51) Zgłoś naruszenie 10

    Szczególne warunki, kto teraz tak pracuje.Kiedy ustawa emerytalna dla długo pracujących. Mają 61-65 lat wiek, pracowali 45 lat, mają odłożoną odpowiednia kasę na kontach ZUS,nie maja pracy renty, żadnego dochodu i nie mogą ubiegać się o emeryturę czy zasiłek przedemerytalny. Czyli bieda tuż przed emeryturą, nie stać ich na leki i normalne życie, nikt schorowanej osoby po odebranie jej renty w tym wieku nie zatrudni, tutaj państwo nie działa. Polacy długo pracujący czekają na stosowna ustaw. Zasiłek z pomocy dla długo pracującego schorowanego człowieka to zły pomysł dla takich ciężko spracowanych ludzi długoletnią pracą, a jak osoba w rodzinie ma 800 zł dochodu to zasiłek z pomocy społecznej ,dla takiego długo pracującego 120 zł, hańba..Inni wiek 65 lat , 25 lat pracy nie mają kasy na koncie emerytalnym wystarczającym aby pobierać emerytury a je biorą, pracują 20 lat krócej a kasę z emerytury dostają, gdzie tu demokracja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane