statystyki

Jakie są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, gdy pracownik oprócz etatu ma także zlecenie

autor: Izabela Nowacka30.03.2017, 10:02; Aktualizacja: 30.03.2017, 11:17
Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru określona dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe włącznie ze stosowaniem ograniczenia rocznej podstawy tych składek

Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru określona dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe włącznie ze stosowaniem ograniczenia rocznej podstawy tych składekźródło: ShutterStock

Od niedawna prowadzę działalność polegającą m.in. na obróbce drewna i ścince drzew. Zatrudniam pracowników oraz zleceniobiorców. Na jakich zasadach i za kogo muszę opłacać składki na FEP? Czy jeżeli pracownik przez część swojego wymiaru wykonuje prace w szczególnych warunkach, a przez pozostałą inne prace, to istnieje obowiązek opłacania za niego tych składek? Jak ustalić, czy należna jest składka w sytuacji, gdy z pracownikiem wykonującym pracę w szczególnych warunkach podpiszę dodatkowo umowę-zlecenie na zwykłe prace? Czy składki trzeba płacić od początku zatrudnienia?

Składkę trzeba płacić, nawet jeśli pracownik na etacie wykonuje zarówno pracę szczególną, jak i inne w normalnych warunkach.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych określa ustawa o emeryturach pomostowych.

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwały rozstrój zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym im pracę na dotychczasowym stanowisku. Wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do powołanej ustawy. Wśród nich wymienione są prace bezpośrednio przy zrywce lub ręcznej ścince drzew przenośną pilarką z piłą łańcuchową.

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach pomostowych składka na FEP jest opłacana za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) urodził się po 31 grudnia 1948 r.,

2) wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 omawianej ustawy.

Płatnik jest zobowiązany opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających te warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Nowy(2018-01-07 18:51) Zgłoś naruszenie 10

    Szczególne warunki, kto teraz tak pracuje.Kiedy ustawa emerytalna dla długo pracujących. Mają 61-65 lat wiek, pracowali 45 lat, mają odłożoną odpowiednia kasę na kontach ZUS,nie maja pracy renty, żadnego dochodu i nie mogą ubiegać się o emeryturę czy zasiłek przedemerytalny. Czyli bieda tuż przed emeryturą, nie stać ich na leki i normalne życie, nikt schorowanej osoby po odebranie jej renty w tym wieku nie zatrudni, tutaj państwo nie działa. Polacy długo pracujący czekają na stosowna ustaw. Zasiłek z pomocy dla długo pracującego schorowanego człowieka to zły pomysł dla takich ciężko spracowanych ludzi długoletnią pracą, a jak osoba w rodzinie ma 800 zł dochodu to zasiłek z pomocy społecznej ,dla takiego długo pracującego 120 zł, hańba..Inni wiek 65 lat , 25 lat pracy nie mają kasy na koncie emerytalnym wystarczającym aby pobierać emerytury a je biorą, pracują 20 lat krócej a kasę z emerytury dostają, gdzie tu demokracja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane