statystyki

Komu i na jakich zasadach należy się emerytura pomostowa

autor: Bożena Wiktorowska12.07.2016, 17:00
emeryt, emerytura

Czy orzeczenie może być wydane w każdym terminie?źródło: ShutterStock

Prawo do takiego wsparcia zależy od tego, czy zatrudniony faktycznie wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a nie od tego, czy był umieszczony w ewidencji pracowników wykonujących takie czynności.

Czy ZUS sprawdzi prawo do pomostówki

Pracodawca wpisał mnie do wykazu osób wykonujących prace w szczególnych warunkach. Mam wymagany wiek i staż, i nawet pracować zacząłem przed 1999 r., więc spełniam wszystkie warunki uzyskania emerytury pomostowej. Czy ZUS ma prawo kwestionować staż i rodzaj wykonywanej pracy?

TAK

Ustawodawca uznał, że o spełnieniu warunków wymaganych do nabycia prawa do emerytury pomostowej, w tym warunku w postaci okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszącego co najmniej 15 lat, rozstrzyga ZUS. Tym samym to on ma prawo do stwierdzenia, czy przez wymagany okres pracownik faktycznie wykonywał prace uprawniające do pomostówki. Sprawdza więc, czy była ona świadczona w pełnym wymiarze czasu. Przy czym o tym, czy pracownik spełnia warunki do emerytury pomostowej, nie rozstrzyga wpis do ewidencji ani decyzja administracyjna Państwowej Inspekcji Pracy nakazująca taki wpis. Sądy uznają, że umieszczenie w ewidencji wskazuje jedynie, że pracownik pracuje na stanowisku, na którym jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ale nie jest to równoznaczne z tym, że za takiego zatrudnionego pracodawca ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Ocena i rozstrzygnięcie w razie sporu, czy firma jest zobowiązana do opłacania takich składek, należy do właściwości organów rentowych i sądów powszechnych.

Podstawa prawna

Art. 4 pkt 2 oraz art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.).

Czy po likwidacji zakładu dostanę pomostówkę

Mam na koncie prawie 39 lat składkowych i nieskładkowych. Przez 20 lat pracowałem jako maszynista, później jako robotnik. Niestety zakład pracy, który mnie zatrudniał, został zlikwidowany. Obecnie ZUS nie chce mi przyznać emerytury pomostowej, tłumacząc, że nie spełniam wszystkich warunków, w tym odpowiedniego wieku do uzyskania prawa do tego świadczenia. Nie mogę także uzyskać zaświadczenia, że jestem niezdolny do pracy jako maszynista. Czy w takiej sytuacji mam szansę na emeryturę pomostową?

NIE

Nasz czytelnik musiał pracować do czasu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Nabycie prawa do emerytury pomostowej jest uzależnione od spełnienia licznych przesłanek określających przebieg ubezpieczenia oraz wymogów dotyczących biologicznych i ekonomicznych skutków świadczenia pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze. W związku z tym należy przyjąć, że emerytura pomostowa jest świadczeniem zapewniającym ochronę przed ryzykiem zaprzestania pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego z powodu niezdolności do pracy. W tym konkretnym przypadku nasz czytelnik nie może ubiegać się o takie świadczenie, bowiem przez ostatnie lata wykonywał prace, które nie zostały wskazane w ustawie pomostowej.

Ze względu na to, że w dniu złożenia wniosku o świadczenie nie ukończył 60 lat, jak też po dniu 31 grudnia 2008 r. (jak tego wymaga ustawa o emeryturach pomostowych) nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – tym samym nie spełnia warunków, by uzyskać świadczenie. Prawo do niego przysługuje wyłącznie wtedy, kiedy warunki są spełnione łącznie.

Podstawa prawna

Art. 4–9 w związku z art. 5–12 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.).

Czy sąd przyzna pielęgniarce emeryturę


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • realia(2016-07-13 06:54) Zgłoś naruszenie 272

    Najbardziej sprawiedliwy system ,to przepracowanie 35/40 lat i możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę.Ci ludzie mają wypracowany kapitał i żadna łaska.Są przepracowani,zaczynali pracować w młodym wieku.Nikt ich nie zatrudni w wieku np.59+,o rencie mogą pomarzyć,zostają zupełnie bez środków do życia.To jest dramat ,po tylu latach pracy zupełny śmietnik.Nie potrafią kombinować np./zwolnienie z tytułu redukcji etatów czy tym podobne,aby otrzymać pomostówkę .Zlikwidowali np.działalność gospodarcza w związku z sytuacją na rynku i zostali na śmietniku.W żadnym kraju nie ma tak,że po tylu latach pracy,płaconych składek człowiek pozostawiony jest bez środków do życia.

    Odpowiedz
  • agos(2018-11-14 19:34) Zgłoś naruszenie 10

    jaka to sprawiedliwość ---20 lat w warunkach szczególnych do 1999 roku a pracy razem 44 lata --porażka to zasługa popraprańców tuska i tej jego mafii--to oni to wprowadzili

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane