Emerytury: Górnicy mają problemy z udowodnieniem zarobków sprzed kilku lat

autor: Bożena Wiktorowska12.01.2017, 07:32; Aktualizacja: 12.01.2017, 12:25
ZUS

W najgorszej sytuacji są te osoby, których dokumentacja płacowa się nie zachowała.źródło: ShutterStock

Brak starych dokumentów płacowych powoduje, że emerytowani pracownicy kopalń nie mogą skorzystać z możliwości przeliczenia świadczeń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • TEN CO DUZO PRACOWAL A MA MALO EMERYTURA (2018-11-22 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    TO JEST PRAWDA ZE ZUS LUDZI OKRADA BO WIEM PO SOBIE PRZEPRACOWALEM 7 LAT W HUCIE I PELNE 25 NA DOLE NA KOPALNI A MAM EMERYTURE GORSZA OD TYCH CO PRACOWALI TYLKO 25 LAT NA DOLE PRACOWALEM PIATKI SWIATKI I NIEDZIELE A W ODZIELE MIALEM NAJWIEKSZE ZAROBKI A EMERYTURE MAM NAJMNIEJSZA BO W MOICH DOKUMENTOW NIEMA I DLATEGO MAM MALA EMERYTURE AZ WSTYD SIE PRZYZNAC A W ZUS IE MOWIA MA PAN EMERYTURE GORNICZA TO ZWYKLA HANBA ZEBY EMERYT NIE MOGL JECHAC NA WCZASY BO NIEMA PIENIEDZY

    Odpowiedz
  • JAN(2018-10-19 19:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jan z Knurowa do górnika z Zabrza dzięki Ci za radę WYGRAŁEM 2 razy sąd okręgowy i sąd apelacyjny zus musi załacić 22 miesiące zaległości sprawa tyle trwała nie odpuszczajcie jeśli niema zarobków RP-7 TO SĄ JESZCZE AKTA OSOBOWE NA DYREKCJI KOPALNI I ŻADNEJ ŁASKI NIE ROBIĄ NIE ODPUSZCZAĆ

    Odpowiedz
  • Górnik z Zabrza(2018-02-25 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy mam wygraną sprawę z ZUS em i sprawa się toczy przed Sądem apelacyjnym w przypadku mojej wygranej w2 giej instancji czy ZUS powinien mi wypłacić zaległości za ten okres wjakim sprawa się toczy -proszę o podpowiedż

    Odpowiedz
  • Jan z Knurowa(2018-02-22 18:58) Zgłoś naruszenie 20

    Ja wygrałem z ZUSem w Sądzie Okręgowym mam korzystny wyrok dla mnie lecz ZUS odwołał się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego bo ma mi zapłacić dużą kwotę za 13 miesięcy zwłoki a to im nie pasuje- i znowu trzeba czekać czas wyczekiwania ok. 10 miesięcy najlepiej dla ZUSu aby nikt się nie odwoływał to by było pięknie. Jan zKnurowa.

    Odpowiedz
  • Jan zKnurowa(2017-11-22 21:19) Zgłoś naruszenie 20

    dzięki za radę dziś sąd uznał moją rację trzeba walczyć o swoje TAK TRZYMAĆ dla Górnika z Zabrza Dzięki

    Odpowiedz
  • Gornik z Zabrza(2017-11-10 20:15) Zgłoś naruszenie 20

    Jan z Kurowa idz do sądu, ja wygrałem, miałem tak samo jak ty!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jan z Knurowa(2017-08-18 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    czy może ktoś dać odpowiedż Janowi z Knurowa -dziękuję

    Odpowiedz
  • Jan z Kurowa(2017-08-16 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam podobny problem brak mi 8 lat w górnictwie z lat1970-1978 w archiwum brak wpisów w ks. brak co mam zrobic Jan z Knurowa

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wieslaw(2017-04-19 11:14) Zgłoś naruszenie 31

    Polski rzad okradl emerytow gorniczych z deputatu weglowego dlatego ze sponsoruje zrodla termalne dla bizmesmena Rydzyka.Zmieniam obywatelstwo .

    Odpowiedz
  • RFB(2017-01-16 09:53) Zgłoś naruszenie 03

    Widać, że w komentarzach wypowiadają się w większości ludzie młodzi, ponieważ kompletnie nie wiedzą jak było za PRLu !. Więc przypominam: W PRLU NIGDY ZUS NIE WIEDZIAŁ ILE KTO MA NA KONCIE - BO PO PROSTU TAKICH KONT N I E B Y Ł O !!. Wszystkie składki były wrzucane do jednego "WORA", a wielkość emerytury ustalano często "po uważaniu" /partyjny, zbowidowiec, swój, nie swój, etc./. Dopiero po 1989r, kiedy to badziewie się rozleciało, postanowiono takie konta STWORZYĆ !. Automatycznie powstał problem CO, ILE, I NA JAKIEJ PODSTAWIE KOMU WPISAĆ NA TAKIE INDYWIDUALNE KONTO, SKORO WCZEŚNIEJ ICH NIE BYŁO !?. Powstał matematyczny model wyliczania tzw. "kapitału początkowego" w oparciu o posiadane przez daną osobę wiarygodne dokumenty !. Jednym z takich absolutnie wiarygodnych dokumentów była ... "LEGITYMACJA UBEZPIECZENIOWA", którą w PRLu otrzymywał KAŻDY PRACOWNIK AUTOMATYCZNIE !. Na ostatniej stronie tej legitymacji było wyraźnie napisane: "POSIADACZ LEGITYMACJI MA OBOWIĄZEK DBAĆ O COMIESIĘCZNY WPIS O WYSOKOŚCI ZAROBKÓW" - koniec, kropka !!!. Innym, oczywiście ważniejszym dokumentem była dokumentacja płacowa danego pracownika, gromadzona w przedsiębiorstwach. Wiele przedsiębiorstw "znikło" - upadło, lub się przekształciło, ale miały one absolutny obowiązek przekazania dokumentów płacowych do archiwum. Takie dokumenty, zgodnie z prawem musiały być przechowywane przez .... 50 LAT !!!. I POWINNY BYĆ !. Cóż to znaczy, że dokumenty były niszczone ?! - z jakiego powodu ?! - chyba tylko z takiego, że w wypłatach górniczych była niezliczona ilość przekrętów i machinacji, które nie mogły w przyszłości ujrzeć "światła dziennego", dając "spokojny sen" całym zastępom cwanych, PRLowskich złodziei, często kosztem niezorientowanych w sprawie, ciężko pracujących górników. Bardzo wielu ludzi dbało to, aby mieć wpisy w "legitymacji ubezpieczeniowej". Jak to możliwe, że tylko w górnictwie brakuje dokumentacji płacowych z okresu lat 80-tych ?!. Przecież w wielu innych przedsiębiorstwach były one z całą bezwzględnością archiwizowane i dostępne bez najmniejszego problemu ?!. Kto nie wierzy, niech pójdzie do ZUS i poprosi o informacje, jakie posiada "najstarsze" dokumenty płacowe, przyniesione przez ubezpieczonego. Zdziwicie się niepomiernie, bo istnieją dokumenty z lat .. 1970 r i wcześniejsze, na podstawie których wystawiono druki ZUS Rp-7 !!. Problem wydaje się leżeć gdzie indziej - w chęci wyłudzenia z ZUS nienależnych pieniędzy, kiedy nagle "strach zajrzał w oczy", że lat przybyło, a z uczciwej pracy lub własnej głupoty, nic się nie zgromadziło. To wasz problem. Uczciwie pracujący i dbający o swoje sprawy przez cały okres swojej aktywności zawodowej, problemu nie mają i oskubać się przez cwaniaków nigdy nie dadzą.

    Odpowiedz
  • olo1953(2017-01-15 13:29) Zgłoś naruszenie 30

    MOJE ZAROBKI Z LAT 1971-1977 PONOC NIE ARCHIZOWANE /pracowałem w PZL_HYDRALna akord zarabiałem w tym czasie ok 8-10tys zł / Do legitymacji ubezpieczeniowej nie wpisywałem zarobkow .Mając 20 lat nie myślałem o emeryturze.ALE CZAS 3 dni przed służbą i 7 po powrocie z wojska wtym czasie jest archizowany i zaliczony jako nieskładkowy. Emerytura w 2018r po 47 latach fizycznej pracy. Za tuska miałbym 49 lat harówy .DZIEKI PREZYDENT DUDA za cofniecie wieku do 65lat. A kto chce niech pracuje nawet do śmierci !!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qqq(2017-01-15 09:17) Zgłoś naruszenie 20

    Trzeba dbać o gromadzenie dokumentów o własnych zarobkach. Nikt za was tego nie zrobi. ZUS nie wymyśla przepisów, ZUS jest organem wykonawczym. Przepisy wymyślają sejm i Ministerstwo Pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • adsenior(2017-01-13 17:12) Zgłoś naruszenie 64

    To wszystko "prezent" balcerka, który jako minister finansów i wicepremier, kazał archiwizować dokumenty płacowe, tylko od 1980 roku, pozostałe na przemiał. Ja prze tego sqoorsyna, jestem do tyłu o kilka set złoty, na otrzymywanej emeryturze.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • as(2017-01-13 06:47) Zgłoś naruszenie 131

    podziekujcie buzkowi i suchockiej ze kazali zniszczyc dokumenty do 79roku a lata do 79 to Gierkowskie ja akurat mial 25 i przy budowie huty katowice mialen zarobki x 3 a teraz moge sobie z wora strzelic a w/w dobrze sie czuja a oszukali tysiace pracownikow z tego okresu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PO(2017-01-12 17:55) Zgłoś naruszenie 27

    co ty piszesz?a dokumentacja w ZUSie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Majka(2017-01-12 17:07) Zgłoś naruszenie 110

    Nastały czasy kiedy pracę zmieniamy często. Dlatego przyszłym emerytom zalecam , aby oprócz świadectwa pracy brać od pracodawców dokument ZUS RP-7 , który zawiera wszystkie zarobki z okresu pracy u danego pracodawcy. Z wnioskiem o taki dokument musicie wystąpić sami , ponieważ nie jest , to obowiązek pracodawcy. Jednak ustawa z 17.XII 1998 r obliguje go DO WYSTAWIENIA ZUS RP-7 jeśli pracownik wystąpi na piśmie o taki dokument. Zatem pamiętać przy rozwiązaniu każdej pracy: świadectwo pracy i dokument o zarobkach ZUS-RP-7 i po problemie z dokumentami o zarobkach sprzed lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anutka(2017-01-12 15:26) Zgłoś naruszenie 232

    To nie tylko górnicy maja problem inne grupy zawodowe również już od dawna !! Brak dokumentacji zarobkowej spowodowal ze ludzie maja o wiele nizsze emerytury , bo wówczas ZUS przyjmuje najniższe wynagrodzenie jakie w danym okresie obowiazywalo to pewnie dlatego tak wielu emerytow i rencistów ma głodowe świadczenia .Kazda wladza okrada emerytow jak może !!!1W latach 80 ych nie było obowiązku przechowywania przez firmy dokumentacji zarobkowej a później się wprowadza system emerytalny w którym sa wymagane zarobki !!!! z 10kolejnych lat lub 20 wybranych .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • stoczniowiec(2017-01-12 14:23) Zgłoś naruszenie 65

    w ksiazeczkach ubezpieczeniowych sa ( byly) rubryki o zarobkach,gdzie nalezalo wpisywac zarobki za caly rok, oczywiscie jak sie pracowalo,ZUS doposzcza te wpisy, wiec jaki problem maja ci gornicy.Przeciez ten ZUS powinien wiedziec ,ze ci gornicy zarabiali bardzo duzo i ZUS z automatupowinie wpsywac im srednia np.10 000,0 pln.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • uprzejmy(2017-01-12 13:52) Zgłoś naruszenie 272

    Cyrk na kółkach. To przecież w ewidencji ZUSu powinna znajdować się informacja o zarobkach danej osoby na pzrestrzeni KILKUDZIESIĘCU lat !!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-01-12 12:50) Zgłoś naruszenie 102

    Stary złodziejski numer "na nieudowodnienie" ... No , a tak nawiasem , to PO co ZUS zbiera te wszystkie ZUS-SRUA co miesiąc , o kasie co miesiąc za każdego pracownika nie wspominając , skoro nie wie , ile i kto zarabiał ? To jak on , ten SRUS , weryfikuje te "dowody" emerytalne dostarczone przez emerytów - skoro "swoich dowodów" nie ma ? I gdzie są te miliardy dolków wydane via różne Prokomy na różne informatyzacje , cyfryzacje , że o tzw Pentagonie nie wspomnę ? Co do łańcuchowych , to nadmienię z lekka , że zaPOmnieli o przygwożdżeniu emeryta numerem na brak inicjatywy procesowej . I roszczeniowej postawie antysPOłecznej .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz