Uczelnie muszą radzić sobie same z niżem demograficznym

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.04.2016, 07:22; Aktualizacja: 19.04.2016, 08:20
student, licealista

Uczelnie nie mają co liczyć na szybkie zmiany.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadzi nowe zasady finansowania uczelni najwcześniej w 2018 r. Do tego czasu muszą same wymyślić sposób, jak przetrwać niż.

W polskich szkołach wyższych kształci się 1,4 mln studentów. To o 64 tys. mniej niż w roku akademickim 2014/2015. Tak wynika z danych GUS. Przez pogłębiający się niż środowisko akademickie domaga się pilnej zmiany sposobu finansowania uczelni. Obecnie w dużej mierze to, ile wpływa do kasy publicznych szkół wyższych, zależy od liczby studentów. Tych jest coraz mniej, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach akademickich. Potrzebę zmian dostrzega też resort nauki.

– Niż demograficzny jest dla wielu uczelni zagrożeniem, ale jednocześnie też dobrą okazją do zmiany modelu ich działania. Zmniejszona liczba studentów może sprawić, że w szkolnictwie wyższym straci na znaczeniu masowość nauczania, a zyska jego jakość i poziom – wskazuje Katarzyna Zawada, rzecznik MNiSW.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane