statystyki

Uczelnie muszą radzić sobie same z niżem demograficznym

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.04.2016, 07:22; Aktualizacja: 19.04.2016, 08:20
student, licealista

Uczelnie nie mają co liczyć na szybkie zmiany.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadzi nowe zasady finansowania uczelni najwcześniej w 2018 r. Do tego czasu muszą same wymyślić sposób, jak przetrwać niż.

W polskich szkołach wyższych kształci się 1,4 mln studentów. To o 64 tys. mniej niż w roku akademickim 2014/2015. Tak wynika z danych GUS. Przez pogłębiający się niż środowisko akademickie domaga się pilnej zmiany sposobu finansowania uczelni. Obecnie w dużej mierze to, ile wpływa do kasy publicznych szkół wyższych, zależy od liczby studentów. Tych jest coraz mniej, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach akademickich. Potrzebę zmian dostrzega też resort nauki.

– Niż demograficzny jest dla wielu uczelni zagrożeniem, ale jednocześnie też dobrą okazją do zmiany modelu ich działania. Zmniejszona liczba studentów może sprawić, że w szkolnictwie wyższym straci na znaczeniu masowość nauczania, a zyska jego jakość i poziom – wskazuje Katarzyna Zawada, rzecznik MNiSW.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane