statystyki

Trudny pierwszy rok studiów. Wiele osób rezygnuje

autor: Anna Wittenberg19.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 19.04.2016, 08:43
studia student

Młodzi ludzie, zaczynając studia, nie wiedzą jeszcze, czego chcą.źródło: ShutterStock

Studenci po dwóch semestrach rezygnują z nauki. Powody? Zbyt pochopny wybór kierunku i zbyt łagodna rekrutacja.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ok. 20 proc. żaków odchodzi ze studiów po pierwszym roku. Podobnie jest na Politechnice Krakowskiej – tam po roku rezygnuje 17 proc. Jeszcze kilka lat temu tych, którzy odpadali po pierwszym semestrze, było nawet o jedną czwartą mniej. Jak z kolei wynika z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych, poziom selekcji po pierwszym roku studiów powiązany jest z trybem studiowania.

Studenci stacjonarni częściej niż pozostali zaliczają pierwszy rok, kończy go ok. 67 proc. przebadanych przez IBE. W trybie wieczorowym przez pierwszy rok przechodzi 51 proc., a w zaocznym – 41 proc. Rzadziej po pierwszym roku wypadają studenci uczący się na kierunkach społeczno-ekonomicznych i humanistycznych. Najczęściej ci, którzy wybierają kierunki matematyczno-przyrodnicze. W kolejnych latach odsiew jest zdecydowanie słabszy, co potwierdzają statystyki. Większość osób niekończących studiów odpada w ciągu pierwszych semestrów.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane