Przy przyznawaniu wyróżnień nie będą preferencyjnie traktowani naukowcy, którzy zajmują się naukami ścisłymi, technicznymi, humanistycznymi i społecznymi.
Pracujący w pozostałych obszarach, np. przyrodniczych czy medycznych, będą mieli równe szanse na ich uzyskanie. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz w opiece naukowej i dydaktycznej. Ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Obecne przepisy wskazują, że nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaje się za mające światowe znaczenie dokonania prowadzące do nadania tytułu naukowego profesora, uzyskane w szczególności w czterech obszarach wiedzy.
– Ta preferencja budzi sprzeciw części środowiska naukowego i akademickiego – przyznaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dlatego rezygnuje z ich wskazywania. Ponadto projekt zakłada przesunięcie terminu, do którego minister przyznaje nagrody – z 30 września na 31 października. Proponuje także wprowadzenie możliwości składania wniosków elektronicznie. Nie zmienia natomiast kwot nagród. Za wyróżnienie za wybitne osiągnięcia można otrzymać do 100 tys. zł, natomiast za opiekę naukową i dydaktyczną do 40 tys. zł.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji