Wprowadzanie zmian w programach nauczania spowoduje chaos i dodatkowe koszty – ostrzega Związek Powiatów Polskich (ZPP). Tak wynika z uwag wniesionych do projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.

Zakłada on m.in. rezygnację z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT).

Rezygnacja z HiT. Trudności organizacyjne

– Zmiana zaproponowana przez resort edukacji w takim momencie (zatwierdzanie arkuszy organizacyjnych i na lekko ponad miesiąc od zakończenia ruchu kadrowego – decyzję o wypowiedzeniu umów nauczycielom podejmuje się do końca maja) przysporzy wiele wątpliwości i trudności organizacyjnych – wskazuje ZPP.

Wyjaśnia, że już trwa procedura zatwierdzania arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2024/2025 (wskazuje się w nim np. liczbę godzin zajęć edukacyjnych przypisanych każdemu nauczycielowi). Aby zatem wprowadzić zmiany wynikające z nowego rozporządzenia, niezbędne będzie przygotowanie stosownych aneksów.

– Dopiero zatwierdzony aneks do arkusza będzie podstawą do zmiany warunków zatrudnienia dotychczasowym nauczycielom HiT-u. Jeżeli nauczyciel nie zgodzi się na modyfikację warunków zatrudnienia (zawarcie porozumienia stron), wówczas dyrektor musi wypowiedzieć mu stosunek pracy lub warunki zatrudnienia do 31 maja 2024 r., po wcześniejszym uzyskaniu opinii związków zawodowych, które mają na nią siedem dni. Powstaje więc uzasadniona obawa, że bardzo trudno będzie zdążyć przed tą datą – podkreśla ZPP.

Uwagi samorządowców dotyczą też innej propozycji zawartej w projekcie – wprowadzenia obowiązkowych zajęć z pierwszej pomocy. Nie jest pewne, jak szkoły mają zorganizować takie lekcje, kto będzie mógł je prowadzić – wychowawcy mogą nie posiadać kwalifikacji do uczenia zasad udzielania pierwszej pomocy.

Samorządy poniosą koszty

ZPP wskazuje też na kwestie finansowe.

– Kategorycznie nie można się zgodzić ze stwierdzeniem zawartym w ocenie skutków regulacji, że rozporządzenie nie spowoduje skutków finansowych dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla ZPP.

Zwraca uwagę, że zapewne w wielu przypadkach jedyną możliwością zrealizowania nauki z pierwszej pomocy będzie zlecenie takich zajęć podmiotom zewnętrznym, co wygeneruje dodatkowe koszty. Ponadto jeżeli do 31 maja 2024 r. nie zostanie zatwierdzony aneks do arkusza organizacji (bez przedmiotu HiT), wówczas organy prowadzące zostaną obciążone skutkiem finansowym niezrealizowanych godzin HiT. Poniosą koszty ewentualnych odpraw czy pozostawania dotychczasowych nauczycieli HiT w stanie nieczynnym.©℗