statystyki

Już wkrótce w szkolnych sklepikach nie będzie batoników

autor: Artur Radwan29.12.2014, 08:48; Aktualizacja: 29.12.2014, 08:48
dziecko na stołowce

Zmiana przepisów przynajmniej częściowo wyeliminuje śmieciowe jedzenie z diety dzieciźródło: ShutterStock

Mój syn, który jest w czwartej klasie szkoły podstawowej, ma aż 20 kg nadwagi. Prosiłam dyrektora i nauczycieli, aby pilnowali, żeby nie jadł słodyczy. Za pośrednictwem rady rodziców apelowałam też o zlikwidowanie na terenie szkoły kiosku ze słodyczami. Wszystkie moje zabiegi nie przyniosły zamierzonego celu. Czy w przyszłym roku szkolnym zmienią się przepisy w tym zakresie – pyta pani Agata

Mamy dobrą wiadomość dla naszej czytelniczki. Z inicjatywy grupy posłów w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia wprowadzono zakaz serwowania śmieciowego jedzenia w przedszkolach i szkołach. W ten sposób parlamentarzyści chcą zapobiegać otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Nowelizacja ma chronić zdrowie dzieci w wieku szkolnym przez ograniczenie dostępu na terenie placówek szkolnych i wychowawczych do produktów żywnościowych zawierających substancje, których nadmierne i wielokrotne spożycie przyczynia się do nieprawidłowego rozwoju i wielu chorób związanych ze złą dietą wśród dzieci i młodzieży. Badania nie pozostawiają wątpliwości, że istnieje ścisła zależność pomiędzy sposobem odżywiania się a stanem zdrowia i tym właśnie kierowano się przy uchwalaniu zmian.

Nadmierne spożycie tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, sodu i cukrów (mono- i disacharydów) jest łączone z niekorzystnym wpływem na zdrowie, wzrostem ryzyka rozwoju niezakaźnych schorzeń przewlekłych takich jak: choroby serca, otyłość i cukrzyca. Do osób najbardziej narażonych na skutki nieprawidłowego żywienia należą dzieci i młodzież.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane