Po wakacjach problemów z zapisaniem dziecka do samorządowego przedszkola nie powinni mieć rodzice pięcio- i sześciolatków. Za dwa lata zasada ta będzie dotyczyć także czterolatków. Od 2017 r. ma zniknąć rekrutacja

Czy dwulatek może trafić do przedszkola

Opiekun chciałby w przyszłym roku zapisać dwuletnie dziecko do przedszkola, do którego uczęszcza już jego starsze rodzeństwo. Czy dyrektor może pozytywnie rozpatrzyć wniosek opiekuna?
Rząd pierwotnie w trakcie prac nad zmianami przepisów dotyczących wychowania przedszkolnego rozważał możliwość przyjęcia do przedszkola dwulatka (w uzasadnionych przypadkach). Ostatecznie odstąpiono jednak od tego pomysłu. Opiekun może więc jedynie ubiegać się o miejsce w żłobku. Jednak gdy dziecko ukończy 2,5 roku, ma prawo ponownie zwrócić się do dyrektora przedszkola z takim wnioskiem.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może bowiem być objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Argument rodziców, że chcą, aby rodzeństwo przebywało razem, w czasie kiedy opiekunowie pracują, jest wystarczająco uzasadnione.
Podstawa prawna
Art. 14 ust. 1b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy za rok miejsce na pewno otrzyma czterolatek

W tym roku do samorządowego przedszkola nie dostało się kilku trzylatków. Ich rodzice mają nadzieję, że w przyszłym roku się to zmieni. Domagają się od wójta, aby zapewniał wszystkim czterolatkom miejsce w placówkach przedszkolnych. Czy mogą otrzymać taką gwarancję?
Dostępność do przedszkoli wciąż będzie ograniczona i zmieni się dopiero za dwa lata.
Od września 2015 r. każde dziecko czteroletnie zyska prawo do edukacji przedszkolnej, a dwa lata później będzie ona przysługiwało również trzylatkom. Dlatego w przyszłym roku nie ma gwarancji, że samorząd zapewni miejsca dla czterolatków. Z reguły jednak jeśli brakuje, to dla trzylatków. Wszystko jednak zależy od tego ile zostanie utworzonych miejsc.
Podstawa prawna
Art. 1 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (oczekuje na podpis prezydenta).

Czy pięciolatek jest przyjmowany bez rekrutacji

Rodzice przegapili termin rekrutacji do przedszkola. Przypomnieli sobie o tym dopiero w czerwcu. Ich pięcioletnie dziecko do tej pory uczęszczało do prywatnej placówki, bo nie było wolnych miejsc w samorządowej. Obecnie chcieliby je przenieść do gminnego przedszkola. Czy po zamknięciu rekrutacji mają jeszcze do tego prawo?
Gminne przedszkole ma obowiązek zapewnienia miejsca dla pięciolatków. Dzieci w tym wieku, zanim trafią do szkoły, muszą przynajmniej rok przebywać w przedszkolu. Trafiają one do tych placówek niezależnie od procesu rekrutacji. Nie ma więc też znaczenia, czy np. rodzice płacą podatki na rzecz gminy, w której znajduje się przedszkole. O opiece decyduje miejsce zameldowania dziecka. Co więcej, rodzice nie powinni się zgadzać, aby samorząd proponował im pobyt dziecka w przedszkolu na drugim końcu miasta znacznie oddalonym od miejsca zamieszkania.
Podstawa prawna
Art. 14 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy gmina musi znaleźć miejsce dla sześciolatków

Rodzice chcą zapisać do szkoły sześciolatka. Martwią się jednak, że dziecko nie poradzi sobie z nauką. Czy istnieje możliwość przeniesienia go z pierwszej klasy do przedszkola z pominięciem rekrutacji?
Zadaniem własnym gminy jest zapewnienie wszystkim dzieciom od trzech do sześciu lat miejsca w przedszkolu. Dlatego jeśli sześciolatek nie radzi sobie w szkole, rodzic może go przenieść do takiej placówki, a gmina musi go do niej przyjąć. Takie stanowisko przedstawił również resort edukacji narodowej. W omawianym przypadku rodzic powinien zwrócić się z podaniem do przedszkola o ponowne przyjęcie dziecka.
Podstawa prawna
Art. 5a ust. 2 pkt 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy można zmienić placówkę w trakcie roku

Rodzice chcą przenieść sześcioletnie dziecko z przedszkola do szkoły. Czy można po zakończonej rekrutacji podjąć taką decyzję?
Dyrektor szkoły może, nawet w połowie września, zgodzić się na przeniesienie dziecka z przedszkola do zarządzanej przez niego placówki. Co więcej, po ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty dziecko może zostać przeniesione, nawet jeśli szkoła nie jest całkowicie przygotowana na jego przyjęcie. Zgodnie z przepisami powinna ona stworzyć sześciolatkowi warunki do nauki przystosowane do jego wieku. Wymaga to np. podzielenia sali na dwie części. W jednej z nich (wyposażonej w tablicę, stoliki itp.) mają odbywać się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a w drugiej (odpowiednio do tego przystosowanej, m.in. wyposażonej w dywaniki lub materace), dzieci powinny móc się bawić i odpoczywać.
Podstawa prawna
Art. 16 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy szkoła przyjmie dziecko bez przedszkola

Rodzic zdecydował się zapisać w tym roku sześciolatka do szkoły. Wcześniej dziecko nie było jednak objęte wychowaniem przedszkolnym, bo rodzina przebywała za granicą. Okazuje się, że jest to warunek konieczny, aby rozpoczęło ono naukę w pierwszej klasie. Czy rodzice mogą jednak doprowadzić do jego przyjęcia?
Warunkiem, jaki musi spełnić sześciolatek, by mógł uczęszczać do pierwszej klasy, jest jego wcześniejsze objęcie wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym poprzedzającym ten, w którym ma rozpocząć naukę. Jeśli dziecko nie chodziło do przedszkola, rodzic może się zwrócić do poradni psychologiczno-pedagogicznej o wydanie odpowiedniej opinii. Aby mógł posłać malucha do szkoły, ta musi być pozytywna. Tylko na tej podstawie rodzic może się domagać od dyrektora przyjęcia dziecka.
Podstawa prawna
Art. 16 ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy spełnienie obecnych kryteriów gwarantuje przyjęcie

Rodzice w przyszłym roku chcą wysłać do przedszkola trzylatka. Mają nadzieję, że zostanie przyjęty, bo uczęszcza tam już jego starsza o rok siostra. Obecne zasady rekrutacji preferują przy naborze dzieci, których rodzeństwo przebywa w tej placówce. Opiekunowie dodatkowo pracują i płacą podatki na rzecz miasta, w którym mieści się przedszkole. Czy to oznacza, że mają zagwarantowane miejsce w tej placówce?
Kryteria, które były stosowane w tym roku, nie muszą obowiązywać w kolejnym. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jego zdaniem warunki naboru do przedszkoli powinny wynikać z ustawy, a nie z rozporządzenia ministra edukacji narodowej. Obecne przepisy o rekrutacji obowiązują jeszcze tylko przez rok od daty publikacji wyroku TK. Resort edukacji narodowej zapowiedział, że w lipcu przygotuje w tej sprawie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który będzie określał nowe zasady przyjęć.
Do tej pory zdarzało się, że od rodziców żądano wrażliwych informacji np. dokumentów potwierdzających ich dochód czy deklarację podatkową PIT. W proponowanych zmianach może dojść do odstąpienia od tych warunków przyjęcia. O nowych zasadach rekrutacji opiekunowie dowiedzą się najpóźniej z początkiem 2014 r.
Podstawa prawna
Art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r., sygn. akt K 18/10 (Dz.U. poz. 87.).

Czy sześciolatek może pozostać w przedszkolu

Rodzice nie chcą, aby ich dziecko poszło do szkoły. Urodziło się jednak w pierwszej połowie 2008 r., więc – zgodnie z reformą obniżającą wiek szkolny – nie może w przyszłym roku pozostać w przedszkolu. Czy dyrektor przedszkola może odstąpić od tej zasady i przyjąć takiego podopiecznego?
Za rok obowiązkowo rozpocznie naukę tylko połowa sześciolatków. Tak ostatecznie zdecydowała Rada Ministrów. Zgodnie z tą decyzją od września 2014 r. obowiązkiem szkolnym zostaną objęte siedmiolatki (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. Rodzice tych urodzonych w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. będą mogli, tak jak obecnie, zdecydować o tym, czy zapisać dziecko do pierwszej klasy, czy też pozostawić w przedszkolu. Z kolei we wrześniu 2015 r. obowiązkiem szkolnym zostaną objęte siedmiolatki urodzone w okresie 1 lipca – 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie sześciolatki z rocznika 2009. Wyjątki od tych zasad mogą uzasadniać tylko względy rozwojowe dziecka, które zostaną potwierdzone orzeczeniem z poradni psychologiczno-pedagogicznej o pozostawieniu go w dalszym ciągu w przedszkolu. W omawianym przypadku dziecko sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. nie musi trafić do pierwszej klasy.
Podstawa prawna
Art. 1 nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (w trakcie rozpatrywania przez Sejm).

Czy pięciolatek może pominąć rekrutację

Czterolatek uczy się prywatnie i uczęszcza do przedszkola. Rodzice chcieliby, aby od przyszłego roku kontynuował naukę już w szkole. Czy jej dyrektor może się na to zgodzić?
Przyjęcie dziecka w tym wieku do szkoły możliwe będzie od 1 września 2014 r., kiedy to obowiązkowo do szkół będzie uczęszczać połowa rocznika sześciolatków. Wtedy też pięciolatek będzie mógł tam trafić, ale tylko warunkowo. Wcześniej opinię w tej sprawie musi jednak wydać poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Ostateczną decyzję podejmuje dyrektor szkoły.
Podstawa prawna
Art. 1 ustawy z 27 stycznia 2012 r. zmieniający ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 176).