Taki wzrost ma umożliwić zwiększenie wysokości dotacji budżetowej na utworzenie żłobka, klubu dziecięcego oraz zatrudnienia dziennego opiekuna do wysokości 80 proc. kosztów realizacji zadania. Co więcej, o pieniądze będą mogły się ubiegać nie tylko gminy, ale też prywatne podmioty. Ponadto będą one mogły otrzymać też dofinansowanie na pokrycie kosztu utrzymania dzieci. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje jednak, że uzyskanie środków przez niepubliczne placówki będzie powiązane z koniecznością obniżenia opłat ponoszonych przez rodziców.
Zgodnie z szacunkami resortu pracy dzięki tym modyfikacjom i znacznemu zwiększeniu kwoty, o którą będzie można się ubiegać w przyszłym roku (z 40 mln zł w ramach programu „Maluch” do 100 mln zł), ma powstać ok. 10 tys. nowych miejsc opieki, po 5 tys. w instytucjach publicznych i prywatnych.
Ponadto nowelizacja ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.) przewiduje też inne zmiany. Dotyczą one m.in. konieczności podawania przez podmiot zakładający placówki danych o liczbie miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Będą one potem publikowane w rejestrze, który jest prowadzony przez każdego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Obowiązek ten nałożony zostanie na już działające placówki, przy czym będą one miały trzy miesiące od dnia wejścia w życie nowelizacji na przekazanie tych danych do gminy.
– Nawet teraz bez wymogu ustawowego takie informacje są przez nas gromadzone – przekonuje Barbara Strecker, naczelnik wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta w Opolu.
Z kolei wpisu do rejestru nie będzie już poprzedzać wizytacja lokalu, w którym będzie prowadzony żłobek przez upoważnionych przez władze gminy pracowników. Jej celem jest sprawdzenie, czy zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci.
– Dzięki takiej wizytacji gmina może faktycznie sprawdzić lokal, w którym będą przebywać najmłodsi, a nie tylko opierać się na dokumentach straży pożarnej i sanepidu, dlatego ten przepis warto jest zachować – uważa Teresa Marzejon, naczelnik wydziału zdrowia UM w Gdyni.