Dofinansowanie z budżetu na pokrycie wydatków związanych z utworzeniem oraz bieżącym funkcjonowaniem żłobka, klubu dziecięcych oraz u dziennego opiekuna, będą mogły otrzymać nie tylko, tak jak dotychczas, gminy, ale też osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Nie tylko gmina, ale też osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca takiej osobowości będzie mogła zatrudnić dziennego opiekuna.
Rozszerzenie grupy podmiotów, które mogą zostać pracodawcą takiej osoby, przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wczoraj posłowie podczas jego pierwszego czytania na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny zdecydowali o skierowaniu go do nadzwyczajnej podkomisji.
– Ponieważ niewiele osób podejmowało pracę jako dzienny opiekun, zdecydowaliśmy się na podjęcie działań, które pomogą rozwijać tę formę opieki – tłumaczyła Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Nowelizacja zawiera też istotne zmiany, które mają wpłynąć na zwiększenie miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów. Dofinansowanie z budżetu na pokrycie wydatków związanych z utworzeniem oraz bieżącym funkcjonowaniem takich placówek będą mogły otrzymać nie tylko, tak jak dotychczas, gminy, ale też osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. To właśnie prace nad szczegółowym określeniem sposobu udzielania takich dotacji były powodem tego, że mimo przyjęcia przez rząd projektu nowelizacji jeszcze w listopadzie 2012 r. został on skierowany do Sejmu dopiero w ubiegłym miesiącu.
Kolejna zmiana dotyczy skrócenia okresu przejściowego, który na dostosowanie się do wymogów ustawy żłobkowej mają właściciele prywatnych placówek opieki nad maluchami, którzy założyli je przed kwietniem 2011 r., a nie wpisali ich jeszcze do gminnego rejestru. Pierwotnie mieli mieć na to czas do kwietnia 2014 r. Jednak ma on zostać skrócony i termin na zarejestrowanie, po którym nie będą mogli dalej prowadzić swojej działalności, minie 31 sierpnia tego roku.
Ponadto łatwiej będzie spełnić warunki lokalowe i sanitarne wymagane przy założeniu żłobka lub klubu dziecięcego. Ustawa zawiera bowiem zapis, który wskazuje, że sanepid oraz straż pożarna, wydając pozytywne decyzje w tej sprawie, nie będą mogły wymagać więcej niż standardy wskazane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej.
Etap legislacyjny
I czytanie w komisji