Dzieci w psychicznej rozsypce. Liczba najmłodszych z problemami psychicznymi rośnie w zastraszającym tempie

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska05.03.2018, 07:12; Aktualizacja: 07.03.2018, 16:37
dziecko, dzieci, przemoc, prawa dzieci

Sytuacja w psychiatrii dziecięcej wymaga szybkiej zmiany.źródło: ShutterStock

Tak źle jeszcze nie było, a eksperci przy resorcie zdrowia pracują nad planem ratunkowym, który może zacząć działać od stycznia 2019 r. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (54)

  • Joanna(2018-03-05 08:18) Zgłoś naruszenie 670

    Czyli nic się nie zmieni....będzie jak było...pieniądze pójdą na konferencje , zespoły i podzespoły...tak mniej więcej polega cała pomoc , dla najbardziej bezradnych....kompletna znieczulica....a zainteresowani , potrzebujący pomocy nie mają prawa do głosu.....pewnie będą kolejne ciepłe posadki dla psiapsiół...

    Odpowiedz
  • Kiedyś były kluby sportowe(2018-03-05 08:54) Zgłoś naruszenie 674

    Dziecko mogłeś wysłać na bezpłatne zajęcia....teraz Wszystko Odpłatne i dla bogatych. Dzieciaki nie mają kolegów, przyjaciół i siedzą w 4 ścianach w necie. To rodzi pustkę, frustrację, agresję i skończy się dla Społeczeństw tragicznie.

    Odpowiedz
  • nk(2018-03-05 11:51) Zgłoś naruszenie 485

    Cała odpowiedzialność za ten tragiczny stan rzeczy spoczywa na dorosłych, którzy tworzą patologiczne warunki dla dzieci (brak więzi wynikający z braku czasu i powierzchownych relacji, oddawanie dziecka "światu", który jest coraz bardziej bezwzględny i brutalny). Dorośli abdykowali z roli wychowawczej. Lepiej wywiązywali się z niej stosujący jako jeden ze środków dyscyplinujących prymitywne kary cielesne ludzie z poprzednich pokoleń niż pozornie wyedukowani psychologicznie nowocześni rodzice. Bo o wszystkim decyduje więź z dzieckiem i to, czy czuje się bezwarunkowo kochane. A rzucone na pastwę równie jak on zagubionych rówieśników i wirtualnych pseudoautorytetów często sobie nie radzi.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • mia(2018-03-05 12:19) Zgłoś naruszenie 455

    ale jedzmy syfne żarcie, pracujmy po 12h na dobę, żeby dzieciaki mogły się wychowywać kolegami (póki ich mają to się ciąć nie będą) i tabletem (który im pokaże nieprawdziwe życie). To wszystko jest chore - od przedszkoli, których nie ma, przez szkoły, które umywają ręce, bo muszą robić program, a nie wychowywać dzieci, przez sytuację na rynku pracy, gdzie rodzice harują całe dnie i noce, żeby tylko do pierwszego starczyło, wracają przemęczeni ponad granice możliwości i zestresowani, ze jak im się nie podoba to na ich miejsce jest 10 osób chętnych. No i źli rodzice dla spokoju spychają dzieci w kąt.... :( Oczywiście, na koniec wszystko to wina rodziny, ale jak rodzina ma normalnie funkcjonować, gdy praca zajmuje całe doby, nie daje stabilizacji, nie zapewnia środków na pokrycie trzech stref życia - (prze)życie, rozrywka, oszczędności na przyszłość? TO nie telefon zapewnia dziecku oparcie ale rodzina, która między 9-18 a niekiedy i na zmiany musi wyrabiać pkb za marne 2 tys. (i jeszcze musi słuchać, że 500+, które ledwie ledwie tę sytuację normalizuje, to zło i krzywda dla całego kraju). Ech...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ad(2018-03-05 11:04) Zgłoś naruszenie 4312

    "Porąbana" polska edukacja, która niszczy dzieci.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jakie Oni założą rodziny.....(2018-03-05 10:00) Zgłoś naruszenie 406

    Jak większość Młodzieży jest niedostosowana społecznie....Nawet jak są razem....to każdy gapi się w swój ekran smartfona. Nie sposób czegokolwiek z Nich wykrzesać. Oni są martwi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zakompleksieniec(2018-03-05 10:09) Zgłoś naruszenie 346

    Najgorsi w tym wszystkim są rodzice. Zebrania w szkole to jest cyrk. Sami, co widać, ledwo na trójach a dzieci mają zaspokoić ich niespełnione ambicje.

    Odpowiedz
  • terapeuta w procesie certyfikacji(2018-03-05 10:06) Zgłoś naruszenie 347

    Nie ma ustawy o zawodzie psychologa czy psychoterapeuty. Cały finasowy ciężar 4-5 letniego szkolenia z psychoterapii ponoszą psycholodzy z wasnej kieszeni (a to jest koszt często 40-50 tys.). Poza Warszawą i Krakowem nie ma akredytowanych placówek gdzie można odbywać staże. Sytuacja psychologów-terapeutów jest o wiele gorsza niż lekarzy rezydentów. Droga pani prof. Małgorzato Janas-Kozik terapeuci bez wsparcia organizacyjnego i finasowego nie uratują dziecięcej psychiatrii.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Max(2018-03-05 12:19) Zgłoś naruszenie 291

    Zamiast rodzice przebywać z dziećmi to wolą patrzeć na telefonie i dzieci zająć komputer em niż poświęcić czas,,choroby z tego sie biorą i z awantur w domu i alkoholu,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pca(2018-03-05 11:05) Zgłoś naruszenie 283

    Potrzeba psychologów ,którzy mogą leczyć na kasę chorych bo skąd rodzice mają brać pieniądze skoro zarobki w Polsce to nędzne zapomogi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • babcia(2018-03-05 14:14) Zgłoś naruszenie 247

    Za komuny było dużo gorzej ale było chociaż podwórko

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ada(2018-03-05 09:37) Zgłoś naruszenie 245

    Marzenia ściętej głowy. Zawód psycholog w Polsce nie istnieje. Dalej brak ustawy o zawodzie psychologa.

    Odpowiedz
  • Seewalker(2018-03-05 10:57) Zgłoś naruszenie 240

    Zamiast rozwiązać problem u źródła lepiej brnąc ku przepaści. Ale przecież to teraz takie nowoczesne własne dziecko zamiast wychowywać, lepiej oddać je w łapy systemu a jak cos nie wyjdzie to do psychologa, brawo jpr...

    Odpowiedz
  • obiektywnie(2018-03-05 09:44) Zgłoś naruszenie 221

    to prawda konsekwencje poniesie całe społeczeństwo może nie za rok nie za dwa ale,,

    Odpowiedz
  • Ada(2018-03-05 14:21) Zgłoś naruszenie 203

    Mam córeczkę w szpitalu psychiatrycznym.to tam widzę najwiecej dzieci ktore nie sa winne ze sa chore.pocięte od szyji do stop...depresje...to okrutne w polsce mamy na 8000 dzieci z problemami 350 psychiatrow a do szpitala czeka sie 8 miesiecy.to plaga...zrobmy cos ludzie!!!dla mlodych osob..

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obserwator(2018-03-06 01:00) Zgłoś naruszenie 1524

    A może po prostu pójść do spowiedzi?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zenek(2018-03-06 08:35) Zgłoś naruszenie 108

    zacząc można od rzeczy najprostszej i zakazać używania portali społecznościowych

    Odpowiedz
  • Zorientowana w temacie(2018-03-06 07:38) Zgłoś naruszenie 104

    ...obecny stan, to wynik obowiązującej w Polsce, w każdej dziedzinie życia, także społecznej , ideologii neoliberalizmu, czyli swego rodzaju darwinizmu. Przejawiało się to też w leczeniu psychiatrycznym oraz podejściu lekarzy. Brak środków, likwidacja terapii i częste przypadki tekstów w rodzaju: weź się w garść itp., czyli typowe i wygodne w neoliberalizmie obwinianie ofiary. Chore dzieci pozostawiane zostały sobie samym i rodzicom; najczęściej bezradnej i obwinianej za chorobę dziecka - matce. Ojcowie uciekają, bo jest trudno. Kółko izolacji się zamyka. Szkoły też nie przygotowane do istnienia dzieci z zaburzeniami, choć te często dotykają dzieci najzdolniejszych,; panuje ciemnota i prymitywizm, brak ochrony słabszych. .Brak jakichkolwiek zajęć integracyjnych umożliwiających wzajemne dostosowywanie się szkolnej społeczności i adaptacji dzieci z problemami psychicznymi , co skutkuje ich powrotem do zdrowia, a co jest standardem w cywilizowanych państwach .

    Odpowiedz
  • Robert(2018-03-06 09:36) Zgłoś naruszenie 93

    Taki stan psychiki dzieci jest celowo wywoływany przez twórców wszystkich rozrywkowych produktów dla dzieci. Żeby temu zaradzić trzeba od samego początku wychowywać dziecko chroniąc je przed tymi ,,atrakcjami". U takich dzieci nie będzie chorób psychicznych, depresji i samobójstw.

    Odpowiedz
  • ~(2018-03-05 17:35) Zgłoś naruszenie 815

    Jedyne, co rośnie w zastraszającym tempie to, propaganda psychiatrycznego upośledzenia umysłowego na wzór krajów pogańskich.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz