statystyki

Nieaktualny kosztorys inwestorski narusza regulacje, ale nie prowadzi do unieważnienia przetargu

autor: Marcin Nagórek10.01.2018, 08:19; Aktualizacja: 10.01.2018, 09:01
Nie można przyjąć, że takie złamanie prawa stanowi podstawę do unieważnienia umowy o zamówienie, choć nie ulega wątpliwości, że gmina naruszyła przepisy kilku ustaw.

Nie można przyjąć, że takie złamanie prawa stanowi podstawę do unieważnienia umowy o zamówienie, choć nie ulega wątpliwości, że gmina naruszyła przepisy kilku ustaw.źródło: ShutterStock

Realizujemy zamówienie (postępowanie wszczęto w październiku 2017 r.) na remont budynku użyteczności publicznej. Jednak kosztorys inwestorski, na podstawie którego była ustalona wartość zamówienia, jest ze stycznia 2017 r., a więc nieaktualny. Czy doszło do naruszenia przepisów PZP? Czy wpływa to na ważność umowy z wykonawcą? Czas naglił, więc nasz urząd robił to w interesie mieszkańców.

Nie można przyjąć, że takie złamanie prawa stanowi podstawę do unieważnienia umowy o zamówienie, choć nie ulega wątpliwości, że gmina naruszyła przepisy kilku ustaw.

Wyraźny termin sporządzenia kosztorysu

W art. 33 ust. 1 pkt 1 p.z.p. wskazano, że wartość zamówienia na roboty budowlane ustala się na podstawie m.in. kosztorysu inwestorskiego, sporządzanego na etapie opracowania dokumentacji projektowej albo na podstawie planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane. Natomiast z art. 35 ust. 1 wynika, że ustalenia wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż trzy miesiące przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli jego przedmiotem są dostawy lub usługi, oraz nie wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli są to roboty budowlane. Przepisy obligują więc zamawiającego, aby przy robotach budowlanych (a takie są przedmiotem pytania) wartość zamówienia została ustalona na podstawie kosztorysu inwestorskiego, sporządzonego nie wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania o zamówienie publiczne. Zamawiający tego nie wypełnił, można więc przyjąć, że naruszył wskazane wyżej regulacje prawne.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane