statystyki

Zamówienia publiczne: Użyczanego sprzętu nie trzeba mieć na własność

autor: Sławomir Wikariak11.01.2018, 19:00; Aktualizacja: 11.01.2018, 19:45
urzędnik

„Innymi słowy, okoliczność, na jakich zasadach podmiot trzeci dysponuje sprzętem, który udostępnia wykonawcy do realizacji zamówienia, jest bez znaczenia dla oceny, czy udostępniony potencjał techniczny ma charakter realny."źródło: ShutterStock

Nie tylko właściciel urządzeń czy narzędzi, ale również ich najemca może gwarantować użyczenie sprzętu niezbędnego do realizacji zamówienia publicznego. Jeśli wykaże, że rzeczywiście nimi dysponuje, to organizator przetargu musi uznać, że warunki zostały spełnione – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi przetarg na całoroczne, kompleksowe utrzymanie dróg. Podzielono go na części, do realizacji których wykonawcy powinni dysponować określonym sprzętem. Przepisy w takich sytuacjach pozwalają posługiwać się zasobami podmiotów trzecich. Innymi słowy – przedsiębiorca startujący w przetargu niekoniecznie musi sam dysponować wymaganymi urządzeniami. Może przedstawić oświadczenie zaprzyjaźnionej firmy, że ta użyczy mu swojego sprzętu.

Tak też zrobił wykonawca startujący na wybrane części przetargu GDDKiA, który sam nie posiada specjalistycznej frezarki. Przedstawił zobowiązanie innego przedsiębiorcy, w którym ten deklarował użyczenie jej. Konkurencyjna firma próbowała podważyć to oświadczenie. Z jej wiedzy wynikało bowiem, że użyczający nie posiada frezarki. To urządzenie tak drogie (ok. 2,5 mln zł), że na rynku dostępne są tylko pojedyncze egzemplarze i każdy wie, kto je posiada.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane