statystyki

Nowe prawo zamówień publicznych w 2018 roku: Więcej konkursów poza rygorem ustawy

autor: Jakub Pawłowski02.01.2018, 18:00
Samorządy będą mogły ogłosić więcej konkursów poza reżimem ustawy, tylko na podstawie wewnętrznych regulaminów

Samorządy będą mogły ogłosić więcej konkursów poza reżimem ustawy, tylko na podstawie wewnętrznych regulaminówźródło: ShutterStock

W gminach i powiatach przybędzie inwestycji organizowanych według prostszych procedur i na korzystniejszych warunkach. To skutki wejścia w życie nowego średniego kursu przeliczania euro do złotówek przy zamówieniach publicznych oraz wyższych progów unijnych, które obowiązują od 1 stycznia.

W tym roku oficjalny kurs euro stosowany przy rozliczaniu dofinansowań z unijnej kasy wynosi już bowiem 4,3117 zł, a nie 4,1749 zł, jak w ubiegłym roku.

Zmiany są pokłosiem nowych regulacji na szczeblu unijnym. Mowa tu o czterech rozporządzeniach Komisji Europejskiej zmieniających kwoty progowe stosowania dyrektyw: 2014/23/UE, 2014/24/UE, 2014/25/UE i 2009/ 81/WE, które – wraz z komunikatem KE w sprawie równowartości w walutach krajowych nowych kwot progowych – zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 19 grudnia 2017 r.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane