statystyki

Groszowa waloryzacja: W 2016 r. wzrost rent i emerytur oparty na inflacji

autor: Bożena Wiktorowska30.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 04.01.2016, 13:25
Ze wstępnych danych GUS wynika, że inflacja pod koniec listopada tego roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku spadła do minus 0,5 proc.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że inflacja pod koniec listopada tego roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku spadła do minus 0,5 proc.źródło: ShutterStock

Przywrócenie procentowej waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych opartej na inflacji oraz na jednej piątej realnego wzrostu wynagrodzenia zakłada rządowy projekt ustawy budżetowej na 2016 r. Wczoraj w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie.

reklama


reklama


Zgodnie z projektem 1 marca 2016 r. nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Nie będzie to jednak kwotowe zwiększenie jak w 2012 r. (prawie wszystkie świadczenia zostały podwyższone o jednakową wartość) czy też mieszane (jak w tym roku), gdzie osoby uzyskujące świadczenia poniżej 5299,97 zł otrzymały dodatkowe 36 zł miesięcznie. W przyszłym roku ma być wskaźnik wyliczony w sposób określony przepisami ustawy emerytalnej, czyli nastąpi powrót do procentowej metody. Tym samym zwiększenie świadczeń waloryzacji będzie odpowiadać średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonemu o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2015 r. I tu zaczynają się schody.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że inflacja pod koniec listopada tego roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku spadła do minus 0,5 proc. Jeśli deflacja się utrzyma, to waloryzacja będzie symboliczna. Tym bardziej że druga zmienna to realny wzrost płac. Można zakładać, że w całym 2015 r. roku wyniesie on ok. 4 proc., zaś jedna piąta tego potrzebna do wyliczenia waloryzacji to zaledwie 0,8 proc. Jeśli od tego się odejmie deflację, to emerytury mogą wzrosnąć o 0,3 proc. Gdyby faktycznie tak było, to osoba pobierająca tysiączłotową emeryturę otrzyma od marca świadczenie o 3 zł większe. Jaka ostatecznie będzie waloryzacja, dowiemy się w lutym 2016 r., gdy GUS poda dane za cały rok.

Przedstawione przez rząd zasady waloryzacji rent, emerytur oraz dodatków do świadczeń budzą oburzenie wśród świadczeniobiorców.

– Waloryzacja ma za zadanie zachować realną wartość wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów, ale także usług. Z jednej strony rządzący przekonują nas, że ceny spadają, a każdy z nas doświadcza kolejnych podwyżek opłat m.in. za leki czy mieszkanie – podkreśla Marian Strudziński, emerytowany urzędnik z Radomia, który rozpoczął ogólnopolską akcję przeciwko ZUS.

Także ekspertom nie podobają się obecne zasady waloryzacji świadczeń. – Jeśli emerytura ma zachować realną wartość w stosunku do płac, to wskaźnik waloryzacji powinien być zwiększony o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2015 – tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert emerytalny.

Problemem jest także sposób poinformowania o wypłacie w marcu 2016 r. jednorazowego dodatku do emerytur i rent poniżej 2 tys. zł. – Mamy coraz więcej sygnałów, że emeryci i renciści są przekonani, iż pieniądze obiecane przez PiS osobom otrzymującym niskie świadczenia mają być stałym dodatkiem. A to nieprawda. To jednorazowa wypłata – wyjaśnia Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Związkowcy wyliczyli, że świadczenia minimalne w stosunku do przeciętnych maleją. Minimalne świadczenia zabezpieczenia społecznego są niewiele większe od minimum egzystencji. W projekcie budżetu państwa na 2016 r. nie przewidziano środków na trwałe podniesienie najniższych świadczeń.

– W 2014 r. minimum socjalne dla jednoosobowego gospodarstwa emeryckiego wyniosło 1070,65 zł, czyli mniej niż minimalna emerytura – dodaje Wiesława Taranowska. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Ula(2015-12-30 10:07) Odpowiedz 1874

    Przepraszam za wyrażenie, ale trafia mnie przysłowiowy szlag jak czytam o polityce rządzących względem emerytów. Proszę z nas nie robić umysłowych debili. Płaciliśmy wysokie składki na swoje emerytury, które są wyliczone według dziwacznych zasad dla emerytów a nie daj Boże jak ktoś należał do drugiego filara. Natomiast rozdaje się pieniądze ludziom, którzy nie płacą żadnych składek i nie będą, ponieważ wyliczą, że im się lepiej kalkuluje dostawać, aniżeli pracować. Przepraszam, jeśli ktoś poczuje się dotknięty, ale wolałabym mieć swoje składki, które płaciłam przez kilkadziesiąt lat w kieszeni, aniżeli teraz dostawać jałmużnę. Niech mi je po prostu zwrócą jednorazowo. Będzie mi lepiej.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • emeryt(2015-12-30 13:27) Odpowiedz 16834

    Ale Wam PIS dołożył za Wasze głosy przy wyborach. Niedługo dostaniecie podwyżkę leków i kopniaka-oto słowo o PIS-ie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • emeryt(2015-12-30 20:33) Odpowiedz 1686

    Ktoś z rządu pier.....o jakiejś deflacji. A w mojej spółdzielni mieszkaniowej podniesiono mi opłatę o ponad 70 złotych miesięcznie od 1 stycznia 2016 r. a otrzymam jako waloryzację jakieś grosze. Niech oni sobie te grosze wsadzą ......

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • x(2015-12-30 08:24) Odpowiedz 1598

    Wg GUS mamy deflację mimo, że wszystko drożeje.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • Nie wbijajmy emerytow w sciane skrajnej nedzy!(2015-12-30 18:48) Odpowiedz 1340

    Waloryzacja rent i emerytur powinna sie odbywac wedlug 100% wskaznika wzrostu wynagrodzen , czyli w 2016 r. powinna wynosic 4%. W Polsce , wedlug Eurostatu, zyje 3-4 mln emerytow i rencistow ponizej linii ubostwa. Nie wbijajmy emerytow i rencistow w sciane skrajnej nedzy!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • @x:(2015-12-30 08:40) Odpowiedz 1147

    Wymienić prezesa GUS. Tusk dokonał tego natychmiast po objęciu władzy

  • opt(2015-12-30 23:24) Odpowiedz 1126

    Jaka deflacja. Nowa opłat eksploatacyjna za mieszkanie wzrosła z 454 do 490 PLN, tj o 7,9%, abonament radiowo-telewizyjny z 21,50 do 22,90 PLN miesięcznie , tj o 6,5%.... a emerytury o ułamek procenta - chyba kpina. Ustawa dopuszcza waloryzację uwzględniającą 50% wskaźnika wzrostu płac, ale dotychczas żaden postsolidarnościowy rząd z niego nie skorzystał, Zobaczymy czy PiS też ma emerytów w d...e

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • arso 31.12.2015(2015-12-31 09:01) Odpowiedz 1088

    Wymieniono jednych złodziei na innych złodziei. Dziwię się głupocie tego Narodu, że daje się tak oszukiwać w czasie kampanii wyborczej. Przecież żadnej deflacji nie ma, to widać nawet w marketach, gdzie ceny poszły w górę. Wiem, bo korzystam i widzę ten wzrost cen. Po Nowym Roku wzrastają ceny opłat za mieszkanie i wywóz śmieci. Kłamcy i złodzieje.

  • alina(2016-01-01 17:44) Odpowiedz 943

    Mam dosyć dokładania tym, którzy nie pracowałi , a także krusowcom. Ja przez 40 lat odprowadzałam składki i teraz mam sie dzielic z nierobami? Waloryazcja winna wynosić 100% wzróstu wynagrodzeń, czyli w 2016 roku to powinno być 4%. Wyliczenia zaś powinny być proste.

  • stan47.emeryt(2015-12-30 17:01) Odpowiedz 9441

    Dodatkowo to chcę jeszcze podziękować byłemu rządowi PO za to, że w 2012 roku okradł emerytów. Między innymi dlatego przegraliście wybory. Najbardziej nie cierpię złodziei, oszustów i naciągaczy.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Ula(2015-12-30 10:11) Odpowiedz 833

    Przepraszam za wyrażenie, ale trafia mnie przysłowiowy szlag jak czytam o polityce rządzących względem emerytów. Proszę z nas nie robić umysłowych debili. Płaciliśmy wysokie składki na swoje emerytury, które są wyliczone według dziwacznych zasad dla emerytów a nie daj Boże jak ktoś należał do drugiego filara. Wolałabym mieć swoje składki, które płaciłam przez kilkadziesiąt lat w kieszeni, aniżeli teraz dostawać jałmużnę. Niech mi je po prostu zwrócą jednorazowo i nie dodają parozłotowych podwyżek.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2015-12-30 15:03) Odpowiedz 8022

    juz po was pisory jebane klaczuchy ludzie i tak wyjda na ulice.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • EMERYT(2015-12-31 13:29) Odpowiedz 7311

    Mam nadzieję ,że skończą jak AWS ,a o waloryzacji następnej będzie decydowała inna opcja polityczna .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kaja(2015-12-31 07:19) Odpowiedz 6713

    Niech oddadzą to co było zabrane przez PO w 2012 roku, to by mieli poparcie całego narodu. PO okradło nas, PIS niech to naprawi. Przecież mówili, że naprawią to co PO popsuło i co?

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • Nie wbijajmy emerytow w siane skrajnej nedzy!(2015-12-30 18:43) Odpowiedz 590

    Waloryzacja rent i emerytur powinna sie obdywac dewlug 100% wskaznika wzrosyu wynagrodzen, czyli w 2016 r. winna wynosic 4%.W Polsce wedlud Eurostatu zyje 3-4 mln emerytow i rencistow ponizej linii ubostwa. Nie wbijajmy emerytow w sciane skrajnej nedzy!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2015-12-30 08:33) Odpowiedz 5819

    zacznie sie zez posluw pis czekamy na kaczynskiego spalimy mu kota...........pbiecal renty niepelnosprawnym swiadczenia pielegnacyjne. koniec pis.......polacy pogonic cwaniakuw....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • duduś(2015-12-31 20:46) Odpowiedz 553

    " najniższe świadczenie - najwyższa kwota dodatku"....................................... Zatem NAJNIŻSZA kwota dodatku dla tych , co płacili NAJWYŻSZE i NAJDŁUŻEJ składki na ZUS. Oczywiście w 100% skorzysta KRUS okradający uczciwie płacących w ZUS , oraz notoryczni bezrobotni z ZUS. OTO sprawiedliwość "styropianowa" tj .PO, PIS , PSL.. A może by tak ZREFORMOWAĆ wreszcie system emerytalny likwidując, KRUS , emerytury mundurowe, górnicze, sędziów i prokuratorów. Powinno być : KTO ILE WŁOŻY ,TYLE WYJMIE. EMERYTURA , to nie JAŁMUŻNA ! , a waloryzacja to nie zapomoga , wartości utraconej z powodu inflacji. Od zasiłków jednorazowych jest POMOC SPOŁECZNA ,a nie ZUS , który okrada jednych ,aby zyskać przychylność drugich.

  • niepelnosprawny.(2015-12-30 15:05) Odpowiedz 4622

    nigdy nie wybarac pis...................emeryci i renzisci.

  • anka(2015-12-31 21:56) Odpowiedz 436

    Tylko gweiazdor TK wyczytuje w Konstytucji jaj=kieś nieistniejace dziwadło- waloryzacja kwotowa. Niech cwaniaczek przeczyta w encyklopedii co to jest waloryzacja. Mam nadzieje,ze za przekraczanie uprawnień trafi tam gdzie jego miejsce.

  • wjw(2015-12-30 10:43) Odpowiedz 227

    A co to takiego "infalcja" ? Jakiś nowy termin ekonomiczny ?