Reforma edukacji według PiS: Jakiego człowieka wychowa szkoła Anny Zalewskiej?

autor: Karolina Nowakowska12.08.2017, 18:00; Aktualizacja: 14.08.2017, 16:19
Anna Zalewska

Anna Zalewskaźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje. To jak wychowuje, zależy od Ministra Edukacji Narodowej i tego, jakich ekspertów wybierze on do konstruowania podstawy programowej. Młodych obywateli władza kształtuje więc na swój obraz i podobieństwo. Jaki będzie człowiek wychowany przez Prawo i Sprawiedliwość?

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • AKKA(2017-08-28 16:02) Zgłoś naruszenie 10

    Maturę zrobiłam w 1966 roku.Miałam w szkole religię i nie miałam.Miałam w szkole nauczycieli mądrych i bezdennie głupich. Pierwszym dziękuję, drugim współczuję.Studia ukończyłam w 1973 roku. Na poziomie liceum nie miałam problemów z żadnym przedmiotem. Mimo rad mądrej nauczycielki, wybrałam studia techniczne.Uznałam,że zainteresowania humanistyczne mogę rozwijać wykonując konkretny,społecznie przydatny i nie angażujący mnie politycznie zawód. I tu sromotnie się pomyliłam; przyszedł rok 1980 i stanęłam przed grupą ludzi. Ja byłam szefową, do mnie skierowano pytanie "...dlaczego zarabiamy mniej niż..skoro mamy takie same żołądki..." Do dzisiaj prowadzę działalność w parze z geniuszem technicznym, sprzedajemy pracę rąk i przede wszystkim myśl techniczną. Z funkcji szefowej wywalono mnie w styczniu 1982 roku. Tej firmy już nie ma. Gruzy powoli znikają. Ja swoją swoją firmę stworzyłam biorąc kredyty /1992 rok oprocentowanie 54% w skali roku/. Nie ma obaw, szkoła nie uczy tych,których powinna uczyć, a ci inteligentni i przebojowi nauczą się sami. Tylko żal, że znów w świecie wstyd będzie mówić po polsku.

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-08-28 14:30) Zgłoś naruszenie 10

    Post peerelowski bełkot. Szkoła ma uczyć, wychowują rodzice. Ci rodzice którzy oczekują, że nauczyciel zastąpi ich w tym obowiązku, są kalekami intelektualnymi i robią krzywdę własnym dzieciom.

    Odpowiedz
  • uf(2017-08-26 09:38) Zgłoś naruszenie 10

    Szkoła NIE powinna wychowywać. Wychowuje dom i środowisko .To w niedawnych TOTALITARYZMACH typu komunism i jego faszystowska odmiana, szkoła stała się miejscem totalniackiej indoktrynacji i musztry. Nazywano to wychowaniem. Od 89 w szkołach hodowano klony dyrektorów i "ciała pedgogicznego" związanych z lokalnymi środowiskami. Nocne parady ze świeczkami to właśnie gromada klonów.

    Odpowiedz
  • Gosia(2017-08-24 14:34) Zgłoś naruszenie 10

    po reformie szkolnej będzie więcej kandydatów do seminariów duchownych i chyba o to chodziło!

    Odpowiedz
  • XYZ(2017-08-24 06:40) Zgłoś naruszenie 10

    Wynaradowianie Polakow jest stale obecne w polskiej szkole. Dzieci wsi staja sie nauczycielami warszawskich dzieci i urzednikami od reprywatyzacji czy dziennikarzami kreujacymi myślenie Polaakow. Calkowita odmiennosc kulturowa ich korzeni z obecnym miejscem zamieszkania ma destrukcyjny wplyw na proces wychowawczy mlodych Polakow. To oni tworza ten problem w polskiej edukacji. Nie sa w stanie zrozumiec problemow i potrzeb dzieci miasta. Polak patriota i jego dzieci szczesliwie maja alternatywe we wlasnym srodowisku rodzinnym pod warunkiem ze nie wpuszcza do niego chama.

    Odpowiedz
  • Olaf(2017-08-23 13:23) Zgłoś naruszenie 10

    Autor tekstu uprawiania bełkot pisarskopolityczny

    Odpowiedz
  • Olaf(2017-08-23 13:18) Zgłoś naruszenie 11

    Wychowa Polaka Patryiotę!

    Odpowiedz
  • lewactwo....(2017-08-22 22:39) Zgłoś naruszenie 20

    Autorka zupełnie z kosmosu, brnie w zepsucie relatywizmu moralnego, który promowany czyni człowieka niewolnikiem tylko używania, bez żadnych wartości. Tak kiedyś nie wychowywano Polaków, którzy mimo wszystko wydarli sobie ten swój kraj. Artykuł wybitnie lewacki w stylu ideologi obecnie panującej w zachodniej Europie.

    Odpowiedz
  • Dorosly(2017-08-22 11:41) Zgłoś naruszenie 45

    Nie wiedze nic niepoprawnego, by wychowywac dzieci w duchu koscila i religii chrzescijanskiej w panstwie w ktorym ta religia jest dominujaca. Wychowanie seksualne nie powinno odnosic sie jedynie do technik seksualnych, a powinno byc ukierunkowane na zagrozenia jakie za soba niesie (choroby weneryczne, czy niechciane ciaze u nastolatek), a takze odnosic sie do uczuciach jakie powinny zblizeniu intymnemu towarzyszyc.Dyskusja podczas tego typu zajec powinna byc ograniczona jedynie do najwazniejszych kwesti merytorycznyc, by zajecia nie przerodzily sie w groteske.

    Odpowiedz
  • magazynier(2017-08-22 10:08) Zgłoś naruszenie 10

    Poczekamy, zobaczymy. Gorzej nie będzie- to jest pewne. I oby taniej. Brakuje tylko liczby godzin z chemii i matematyki.

    Odpowiedz
  • Zalewskiej - Nie(2017-08-22 08:36) Zgłoś naruszenie 03

    Popieram Owsika i Róbta Co Chceta

    Odpowiedz
  • Zuzanna(2017-08-18 15:39) Zgłoś naruszenie 85

    Imperator Kaczyński po prostu chce edukować armię bezmyśłnych, powolych przewodnictwu PiS klonów, a nie przyszłych myślących i samodzielnych obywateli. Może byłoby to żałosne i śmieszne, ale tak naprawde to przerażajaca kompromitacja, która szczerze pokazuje umysłowość i poziom kompetencji obecej władzy. Chaos i upadek to rezultaty zmian wprowadzanych przez tempych politruków oraz cynicznych karierowiczów chcących przypodobać się prezesowi PiS. Rezultay będa podone jak w przypadku osławionych już stadnin koni i ich tegorocznej aukcji, tyle tylko, że chodzi tu o nasze dzieci i przyszłość naszego kraju.

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-08-18 09:16) Zgłoś naruszenie 87

    dziennikarzom gazety prawnej ostatni to się nic nie podoba, niech zobaczą jakich Polaków wykształcono za czasów poprzedniej koalicji z aktualnym hasłem róbta co chceta, więc robią

    Odpowiedz
  • Świrosław Kłamczyński(2017-08-14 00:22) Zgłoś naruszenie 1816

    DURNEGO KATO KIBOLA WYCHOWA PISOWSKA PROPAGANDA I JEJ SŁUGUSY ZWANE DZIENNIKARZAMI, GLINIARZAMI I INNYMI SŁUGUSAMI ZAKOMPLEKSIONEGO JADOWITEGO KARŁA Z ŻOLIBORZA.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kuba(2017-08-13 23:54) Zgłoś naruszenie 1222

    Wielu pedagogów nie zna ani starej a ni nowej podstawy bo jej nie czyta i nie rozumie. Wielu nie zauważy też różnicy w podstawie swego przedmiotu. Grunt to to aby kasa była na pierwszego. Po co ta mdła pisanina?

    Odpowiedz
  • nijaki(2017-08-13 23:18) Zgłoś naruszenie 145

    Odpowiedź znajduje się w tytule. Jakiego. Patryka - i jemu podobnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Guest1(2017-08-13 22:40) Zgłoś naruszenie 124

    Akurat nie tylko podstawa programowa kształtuje postawy uczniów i ich charaktery. To nie ma w dobie internetu decydującego wpływu na człowieka.. Jeśli ma...A życie i tak zweryfikuje.

    Odpowiedz
  • DonKaczorTuskkrolpolski(2017-08-13 19:40) Zgłoś naruszenie 1928

    Totalna opozycja. Autorka artykułu w jej szeregach.

    Odpowiedz
  • Waldi(2017-08-13 19:36) Zgłoś naruszenie 99

    Trochę nie rozumiem tej Reformy Edukacji Uważam że Reforma Edukacji Powinna Być wprowadzona jak już ma być wprowadzana trochę w w wolniejszym tempie nie tak szybko że Już od 1 Września tego roku a po za tym Uważam że powinny być Przeprowadzona wcześniej rozmowa z samymi zainteresowanymi czyli z dziećmi i ich rodzicami. Nie rozumiem też po co likwidować Gimnazja Które działają już tyle lat i pozbawiać tym samym większości Nauczycieli Pracy którzy w dużej mierzę nie tak szybko znajdą zatrudnienie w nowym miejscu Pracy. Zgadzam się że w Gimnazjach dzieci Bywają Różne ale Od tego jest chyba wykwalifikowana Kadra Pedagogiczna i chyba ma ku temu kwalifikację aby sobie z takimi dziećmi umieć poradzić. owszem że są też dobre Punkty Reformy Edukacji jak np. Więcej godzin Wychowania Fizycznego oraz to że szkoła będzie organizowała więcej zajęć dla dzieci po lekcjach niż dotychczas a nie tylko jak do tej pory uczyła do testu. Jednak uważam że w większości ta Reforma jest moim zdaniem wprowadzana za szybko i jest za wiele niewiadomych kwestii dla Rodziców i Uczniów które nie zostały wyjaśnione. Mnie osobiście nie odpowiada w Reformie oświaty co prawda nie tej wprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość ale tej wprowadzonej Przez Miasto Gdynia że Miasto Likwiduje Liceum Ogólnokształcące numer 13 w Gdyni Którego ja osobiście jestem absolwentem i to jest jedyne Liceum z oddziałami Integracyjnymi w całej Gdyni i to jest najbardziej Przerażające że dzieci z potrzebami pozbawia się możliwości kontynuowania edukacji w Takiej placówce i ja się pytam czemu jeżeli nawet Liceum nie mogło się mieścić w swojej starej siedzibie to czemu tej szkoły nie przeniesiono w inne miejsce to już by było znacznie lepsze rozwiązanie tylko Włodarze miasta wykazują się brakiem Pomysłu na dalsze funkcjonowanie tej Placówki i z z tego powodu szkołę się likwiduję i to taką która dawała przez kilka lat szansę dzieciom z różnymi dysfunkcjami na Edukację w gronie swoich rówieśników i to zarówno tych podobnych do nich jak i tych pełnosprawnych. Ja się pytam włodarzy Miasta Gdynia czy jak teraz dziecko jest Upośledzone w stopniu małym lub jedynie w stopniu lekkim to ma iść do Placówki specjalnej nic nie ujmując oczywiście takim Placówką lub po prostu być skazanym na edukację domową czy nie lepiej żeby się wyżej wymienione dzieci uczyły w Placówkach z oddziałami integracyjnymi i z różnymi dziećmi a przez to równały w górę niż Likwidować tego typu Placówki. Decyzja O Likwidacji 13 LO w Gdyni jest dla mnie po prostu nie zrozumiała i to Likwidacja Palcówki która istnieje wiele lat i Która daje szansę na edukację dzieciom Pełnosprawnym jak i nie pełnosprawnym

    Odpowiedz
  • Malwina(2017-08-13 16:14) Zgłoś naruszenie 340

    Nawet domy rodzinne już w większości nie wychowują. To łatwe obiekty do indoktrynacji, te dzieci z nich się wychodzące. I tyle. Szkoła już dawno nie wychowywała/ "pani go nauczy, a ja go będę wychowywał"/. I oto nauczyciele, którzy są z innych wartości muszą uczyć krnąbrnych, bezczelnych uczniów. I robią to po kilkadziesiąt lat w czasie zawodowego życia. Nie wypaleni ale posiadający szereg chorób, które wynikają ze stresu,zmęczenia i totalnej niemocy. I presji, aby za nic nagradzać i promować. Suma sumarum: nijakich, bez ambicji , i tylko 500+, 1000+ itp. łatwo zwerbować, kupić. Więc po co myśleć?

    Odpowiedz