statystyki

Wróbel: Nie łudźmy się. Żadna argumentacja do PiS nie dotrze. Partia nadal będzie prowadzić edukację narodową na smyczy

autor: Jan Wróbel05.04.2019, 09:40; Aktualizacja: 05.04.2019, 09:54
Ani system płac nie uwzględnia decentralizacji i zróżnicowania umiejętności zawodowych kadry, ani system oceny pracy nauczycieli i całych zespołów pedagogicznych nie jest nastawiony na szacunek dla różnorodności szkół. Przeciwnie, o pseudojakości placówki ma świadczyć jej umiejętność dostosowywania się do przyjętych w Ministerstwie Edukacji Narodowej standardów nauczania, wychowania i ewaluowania.

Ani system płac nie uwzględnia decentralizacji i zróżnicowania umiejętności zawodowych kadry, ani system oceny pracy nauczycieli i całych zespołów pedagogicznych nie jest nastawiony na szacunek dla różnorodności szkół. Przeciwnie, o pseudojakości placówki ma świadczyć jej umiejętność dostosowywania się do przyjętych w Ministerstwie Edukacji Narodowej standardów nauczania, wychowania i ewaluowania.źródło: ShutterStock

Nauczyciele rzutcy, nieszablonowi, uczący z przekonaniem i nietrzymający się kurczowo instrukcji, których przestrzegania oczekują urzędnicy, działają w naszych szkołach. I nie jest ich mało, dzięki Bogu. Są i działają jednak pomimo przyjętego w kraju modelu narodowej edukacji, a nie dzięki niemu.

Nie ma żadnego powodu, dla którego wysokość płacy różnych nauczycieli ma zależeć od decyzji MEN, podobnie jak mały ma sens, aby to resort edukacji decydował, czy uczniowie mają się uczyć angielskiego czy rosyjskiego. Pracujący w szkole historyk, geograf czy nawet, właśnie tak, polonista musi być dydaktykiem bodaj trzeciego sortu, aby nie wiedzieć, czego ma uczyć bez instrukcji z pieczęcią Centrum. Jednak właśnie taki pedagog pasuje jak ulał do wizji państwowej, hieratycznej edukacji.

Pewien wspólny kod kulturowy szkoła powinna dawać wszystkim. Nikt rozsądny nie podważa takiego poglądu. Zarazem szkoła musi przekazać uczniom potrzebną prawdę – to my, ludzie, którzy was uczą, ponosimy odpowiedzialność za sens i jakość waszej edukacji, zatem to my podejmujemy istotne decyzje. Tęsknota za ładem, porządkiem i urzędniczą sprawnością da się pojąć oraz usprawiedliwić. Zapewne niejednokrotnie, widząc, jak szybko i jak dziwnie zmienia się świat, sami takiej tęsknocie ulegamy. Nie czyńmy jednak szkół zakładnikiem tego marzenia. Taka szkoła dobrze kształciła robotników i pokornych urzędników, ale młodzież opuszczająca „budę” w XXI w. zazwyczaj nie rozpocznie kariery tego typu, bo świat się zmienił. Polska nauczycielka przemawiająca do swoich podopiecznych słowami odczytywanymi z kartki przysłanej jej przez ministerstwo („Wdrożyć natychmiast! Nie psuć roboty Mądrych z Warszawy”) będzie w klasie bezradną paprotką. Każda reforma edukacji, która ma dawać jej pracownikom więcej odpowiedzialności, więcej sprawczości i więcej decyzyjności, służy przyszłości Polski. Każda, która tych postulatów nie realizuje, szkodzi.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Kpiarz (2019-04-05 10:44) Zgłoś naruszenie 5030

  Nie tylko oświatę, a cały kraj chcą prowadzić na smyczy.... 😁

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • realista(2019-04-05 12:34) Zgłoś naruszenie 3221

  PIS to " barbarzyńcy konstytucyjni" !!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • RodzicPodatnik(2019-04-05 11:38) Zgłoś naruszenie 3028

  Ogłaszam strajk RODZICÓW i PODATNIKÓW. Żądamy: 1) dokonania dogłębnej reformy szkolnictwa; 2) likwidacji karty nauczyciela; 3) zapowiedzi zwolnienia wszystkich nauczycieli w terminie do 5 lat; 4) otwarcia konkursów na stanowiska pracy nauczyciel podstawowy i nauczyciel dodatkowy - z wysokimi kryteriami naboru (bez kryterium stażu pracy) i prawem startowania na te stanowiska nauczycieli obecnie wykonujących zawód na równych zasadach (bez przywilejów) z nowymi chętnymi; 5) wprowadzenia statusu nauczyciela podstawowego dla przedmiotów wiodących w danej szkole (matematyka, fizyka, polski, języki itp.) z wysoką pensją (uzależnioną od rodzaju szkoły - podstawówka, LO) i czasem pracy 25 godzin dydaktycznych oraz 15 godzin pracy poza-dydaktycznych odbywanych w miejscu pracy (w tym lekcje wyrównujące poziom); 6) wprowadzenia statusu nauczyciela dodatkowego dla przedmiotów dodatkowych (WOS, WOK, muzyka, PO, środowisko, itp.) z pensją wynoszącą średnią krajową, 36h pracy dydaktycznej i 4 godzinami pracy poza-dydaktycznej (sprawdziany 1 raz na semestr - zaliczenia z możliwością 1 poprawy); 7) usunięcia z siatki godzinowej zajęć WF z możliwością otworzenia przez szkoły klubów sportowych, dobrowolnych odpłatnych i działających na zasadach DG; 8) usunięcia z siatki godzinowej lekcji religii z jednoczesnym umożliwieniem kościołom i związkom wyznaniowym wynajmowania sal dydaktycznych w godzinach popołudniowych za rynkowe stawki w celu realizacji tego tupu zajęć dla chętnych uczniów; 9) wprowadzenia "nowych" typów przedmiotów do kształcenia podstawowego - zajęcia techniczne, przedsiębiorczość, prawo, technologie informatyczne (realizowanych na różnych szczeblach rozwoju); 10) zwiększenia nakładów na poza-osobowe koszta funkcjonowania szkół (baza dydaktyczna, nowoczesne pracownie i pomoce naukowe); 11) wykorzystania do nauki niektórych przedmiotów wykładów odtwarzanych z nośników multimedialnych; 12) wprowadzenia systemu kontroli efektywności nauczania przez nauczycieli, systemu skargowego dla rodziców i uczniów - ze zwalnianiem nauczycieli nienależycie wykonujących swoje obowiązki i mało-efektywnych; 13) wprowadzenia zakazu łączenia z funkcją nauczyciela funkcji zarządzających w szkole (dyrektor itp. nie jest jednocześnie nauczycielem w żadnej placówce) - dyrektorem może zostać osoba, która nie wykonywała zawodu nauczyciela w danej placówce przez 5 lat od rozpoczęcia kadencji dyrektora i nie może zostać nauczycielem w tej placówce przez następne 5 lat; 14) udzielanie korepetycji z zakresu wiedzy szkolnej możliwe jest wyłącznie po zarejestrowaniu w Ogólnopolskim Systemie Korepetycyjnym i rozliczane podatkowo łącznie z wynagrodzeniem. Prowadzenie korepetycji poza system stanowi przestępstwo ścigane z urzędu i zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 do 3 lat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • urzędniczka(2019-04-05 10:29) Zgłoś naruszenie 293

  Urzędnik tez nie powinien być "pokorny", ale biegły w prawie, specjalista potrafiący podołać nietypowym sytuacjom. Jak Państwo patrzycie na urzędnika?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2019-04-05 10:29) Zgłoś naruszenie 2224

  panie Wróbel aleś pan odfrunął ha ha

  Odpowiedz
 • Aleksandra (2019-04-05 14:49) Zgłoś naruszenie 208

  Przecież taki system istnieje od wielu lat. Matury pod klucz, testy, prezentacje maturalne sprzedawane w Internecie o poza nim. Proszę nie opowiadać bzdur, ze to sprawa tego rządu.

  Odpowiedz
 • Józef(2019-04-05 11:13) Zgłoś naruszenie 198

  W obecnym systemie państwa Edukacja narodowa należy do triady (media,biznes rozrywkowy,) odpowiedzialnej za Duraczenie - ogłupianie . Próbują stworzyć z młodzieży ludzi uległych bez własnego zdania którymi będzie można łatwo manipulować(propaganda- strach) i będzie można ich totalnie eksploatować poprzez systemy podatkowe i propagandę o wspólnocie i solidarności społecznej które nigdy nie istniały i nie będą istnieć dopóki społeczeństwo będzie budowane na zasadach świata zwierząt tzn.silny żeruje na słabszym poprzez chytrośc,oszustwa i strach.(Struktura piramidalna).

  Odpowiedz
 • Ruch Palikmiota(2019-04-05 15:54) Zgłoś naruszenie 1723

  Wróbel kiedy zatańczysz Poloneza równości w parze z Rafalalą albo Anią Grodzką?

  Odpowiedz
 • Xyz(2019-04-05 15:52) Zgłoś naruszenie 1618

  Wróbel to ten dyretorek szkoły dla bogatych degeneratów gdzie wszyscy uczniowie chodza na haju ?

  Odpowiedz
 • Czego Jaś....(2019-04-05 10:57) Zgłoś naruszenie 1619

  Więcej decyzyjności?. Jakieś ramy edukacji powinny być. Bo w tej "więcej decyzyjności" wkradnie lbdgt, euroveeki i inne plagi. Czy o to chodzi?

  Odpowiedz
 • Robotnik(2019-04-07 21:36) Zgłoś naruszenie 1611

  Dzisiaj w pracy rozmawialiśmy w trakcie przerwy śniadaniowej o strajku nauczycieli. Wszyscy pracownicy a było Ich wieli i starych i młodych byli zgodni ,a żaden nie mial innego zdania., Najpierw zmusić Ich do pracy przez 42h tygodniowo jak my pracujemy ,często z sobotami i świętami na wszystkich zmianach , to nie muszą być lekcje, niech dyktanda też sprawdzają w szkołach , Następnie lista obecności wejść i wyjść a potem można rozmawiać o Ich godnych placach.

  Odpowiedz
 • słoiki są puste(2019-04-07 07:06) Zgłoś naruszenie 1314

  Zaborcy też niszczyli polską elitę, a hitlerowcy najpierw zabijali polską inteligencję. A co robi obecny rząd?Nauczyciele przez kilkanaście lat czekają na łączną podwyżkę 500 plus, a PIS ochoczo rozdaje niepracującym i ceni wyżej 1 krowę niż nauczyciela. Proponowana nowa zmiana wynagrodzenia poprzez zwiększenie pensum to jawna kpina z ubogich ludzi. Ciekawe jaki problem podczas własnej nauki w szkołach mieli obecni decydenci skoro tak nienawidzą i mszczą się na nauczycielach. Deficyty refleksji, intelektu i logiki wyrównali bezmyślną uległością wobec partyjnych przełożonych w celu uzyskania korzyści majątkowych i awansu społecznego. Przyjezdni - mierni, bierni, ale wierni myślą, że trwa ich 5 minut leczenia kompleksów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 1 rodzina(2019-04-05 12:24) Zgłoś naruszenie 1124

  dlaczego sprawdzian POzostaje w szkole a nie do wgladu rodzica KTO KONTROLUJE NAUCZYCIELI dlaczego dyrektor pedagog wychowawca jak napisze gupoty do sadu do spraw nieletnich nie jest na rozprawie i nie ponosi odpowiedzialnosci za BZDETY KTORE wymysliły kto kontroluje szkoły INTEGRACYJNE słowem wspolna banda WZAJEMNEJ ADORACJI

  Odpowiedz
 • anka(2019-04-13 18:53) Zgłoś naruszenie 20

  Stracił Pan w moich oczach prawo do wypowiadania sie o nauczycielskich sprawach. "Czy Jan Wróbel jest zadowolony ze swojej pensji? – zapytała nauczyciela Renata Kim we wtorkowym programie „Newsweek Opinie”. – Zważywszy na to, że mam pracę, którą lubię, etat i trzy miesiące płatnego urlopu, pierwszy nie rzucę kamieniem – odpowiedział. "

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane