statystyki

Jest nowa podstawa programowa dla czteroletniego liceum: Będą lekcje plastyki

autor: Urszula Mirowska-Łoskot20.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.07.2017, 08:09
W nowej podstawie programowej więcej godzin będzie poświęconych przedmiotom technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W nowej podstawie programowej więcej godzin będzie poświęconych przedmiotom technologii informacyjno-komunikacyjnych.źródło: ShutterStock

Szkoła nie tylko uczy, ale także wychowuje – to jeden z fundamentów nowej podstawy programowej dla placówek ponadpodstawowych, którą zaproponował resort oświaty. Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Uzgodnienia międzyresortowe potrwają do 28 lipca br., natomiast konsultacje społeczne do 18 sierpnia.

Nowa podstawa programowa zakłada m.in. powrót do spiralnego układu treści nauczania. Oznacza to, że uczeń na kolejnych, wyższych etapach edukacji będzie powtarzał i utrwalał informacje z wcześniejszych lat. Resort edukacji zamierza też położyć większy nacisk na wzmocnienie wychowawczej funkcji szkoły przez szersze uwzględnienie w podstawie programowej zadań wychowawczo-profilaktycznych. MEN proponuje również wzmocnienie edukacji w zakresie języków obcych nowożytnych przez system dający szansę uczniom na nieprzerwaną i systematyczną naukę pierwszego języka obcego przez 12 lat (lub 13 w przypadku techników) natomiast drugiego przez 6 (7) lat, jak również kształcenie dwujęzyczne (począwszy od klasy VII szkoły podstawowej).

W nowej podstawie programowej więcej godzin będzie poświęconych przedmiotom technologii informacyjno-komunikacyjnych. Resort ma nadzieje, że ta zmiana przyczyni się do lepszego dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • zbulwersowana matka(2017-07-20 10:50) Zgłoś naruszenie 282

  Jestem nauczycielką i ode mnie wymaga się, abym WYCHOWYWAŁA polskie dzieci!!!! Jak w takim razie mam to robić, skoro politycy stanowiący prawo w Polsce obrażają inaczej myślących inwektywami typu: ******** ZAMKNIJCIE ***** itp. Jak mam wytłumaczyć dzieciom, że to jest "OK". ????Może mnie też wolno się tak zwracać do innych ludzi????? No niby czemu nie, jeżeli im tak wolno, a mamy równość!!!!!!!

  Odpowiedz
 • zbulwersowany ojciec(2017-07-20 23:27) Zgłoś naruszenie 100

  Pani zbulwersowana matko, brawo, popieram Pani wypowiedź!

  Odpowiedz
 • Nauczanie pierwszego....(2017-07-21 15:29) Zgłoś naruszenie 72

  Nauczanie pierwszego jezyka obcego powinno odbywac sie codziennie od pierwszej klasy szkoly podstawowej po klase maturalna wlacznie.

  Odpowiedz
 • nauczyciel(2017-07-21 16:05) Zgłoś naruszenie 20

  A co z tą plastyką?

  Odpowiedz
 • nauczyciel(2019-04-10 22:16) Zgłoś naruszenie 10

  Jak będzie wyglądała plastyka?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane