statystyki

Leczenie onkologiczne: Szybka ścieżka to fikcja

autor: Klara Klinger07.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 07.06.2016, 08:25
Jeżeli chodzi o operacje, to najdłuższe kolejki są w chirurgii onkologicznej.

Jeżeli chodzi o operacje, to najdłuższe kolejki są w chirurgii onkologicznej.źródło: ShutterStock

Na leczenie onkologiczne czeka się o 1,3 tygodnia dłużej niż w styczniu 2015 r. Tak wynika z najnowszego „OnkoBarometru” Fundacji Watch Health Care. Podkreśla ona, że zmiany związane z wprowadzeniem pakietu onkologicznego i szybkiej ścieżki leczenia najdotkliwiej odczuli pacjenci bez zielonej karty (uprawnia ona do przyspieszonego trybu). Czekają oni w kolejkach nawet trzy razy dłużej.

Jeżeli chodzi o same operacje to najdłuższe kolejki (dla pacjentów bez karty) są w chirurgii onkologicznej – średnio wynoszą ponad 7 tyg. Słabo wypada również diagnostyka – tutaj czas oczekiwania od stycznia 2016 r. wydłużył się o 3 tyg. – do 8 tyg. Ale są i skrajne przypadki, np. na rezonans magnetyczny mózgu dziecko musi czekać obecnie średnio 7,4 mies. – to o 1,2 mies. dłużej niż jeszcze w styczniu 2016. Z kolei biopsja guzków tarczycy możliwa jest po 6,4 mies. czekania – to o ponad 4 mies. dłużej. Choć są i wyjątki: np. o 3,2 tyg. krócej się czeka na USG węzłów szyjnych.

Aby pokazać, jak cała ścieżka leczenia onkologicznego (od wykrycia, przez diagnozę aż po leczenie) wygląda w konkretnych przypadkach, autorzy raportu wzięli pod lupę cztery najczęściej występujące nowotwory: płuca, piersi, stercza oraz białaczkę. Okazało się, że łączny czas od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu do rozpoczęcia leczenia za pomocą radioterapii paliatywnej raka płuca w maju 2016 r. wyniósł ponad 7 mies. To o ponad miesiąc więcej niż jeszcze w styczniu. W przypadku pacjentów z kartami DILO to już „tylko” 3 mies. Ale i tak znacznie więcej niż zakładany limit 8 tyg.

Znacznie gorzej jest w przypadku raka piersi. Pacjentki bez zielonej karty od momentu wykrycia zmiany do rozpoczęcia leczenia czekają blisko rok (jeszcze w styczniu było to pół roku). Z kolei chore z „szybkiej ścieżki” 3 mies. – o tydzień dłużej.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane