statystyki

Zmiany w pakiecie niepokoją onkologów. Leczenie chorych na raka znów będzie limitowane przez NFZ?

autor: Aleksandra Kurowska18.05.2016, 07:17; Aktualizacja: 18.05.2016, 08:18
Zdrowie

305,6 tys. - tyle kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wydano do 16 maja 2016 r.źródło: ShutterStock

Medycy się obawiają, że leczenie chorych na raka znów będzie limitowane przez NFZ. Resort zdrowia uspokaja, że nie ma takich planów. Do konsultacji trafił kolejny projekt zmian w pakiecie onkologicznym, tj. nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) oraz cztery projekty rozporządzeń. Przy czym największe zamieszanie spowodowały zapisy o przekazaniu większej władzy NFZ – m.in. z ustawy wykreślony zostanie zapis o bezlimitowym rozliczaniu świadczeń zdrowotnych w onkologii.

Niektórzy specjaliści oraz m.in. Bartosz Arłukowicz, który jako minister zdrowia wprowadzał pakiet, odczytali to jako zapowiedź powrotu do limitów w leczeniu.

Czy limity wrócą? Resort zdrowia zapewnia, że nie. – Nie ma takich planów. Po prostu niektórych rzeczy nie zapisuje się w ustawach, lecz w zarządzeniach prezesa NFZ. Na przykład nigdzie w ustawach nie ma zapisów o limitowaniu porodów, opieki neonatologicznej – tłumaczy Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia. Dodaje, że nie wyobraża sobie odebrania chorym na raka przyznanych uprawnień.

Nie rozwiewa to jednak obaw m.in. prof. Tadeusza Pieńkowskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. – Doświadczenia wskazują, że jeśli wykreśla się jakieś zapisy, to po to, by z takiej zmiany skorzystać – mówi. Podkreśla, że pakiet nie rozwiązał problemów chorych na raka z dostępnością do świadczeń medycznych. – Powodów jest wiele, jednym z głównych to, że pieniędzy na onkologię wciąż jest za mało – dodaje prof. Pieńkowski. Wyjaśnia też, że wprowadzenie pakietu spowodowało, że jedni chorzy leczeni są szybciej, ale za to inni dłużej (pakiet nie obejmuje wielu rodzajów nowotworów niezłośliwych – red.), bo liczba lekarzy się nie zmieniła.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • było do przewidzenia(2016-05-18 11:45) Zgłoś naruszenie 21

    Z czegoś trzeba zabrać żeby sfinansować 500+. Najpierw ucięli profilaktyczne badania zapobiegające nowotworom piersi, teraz poszli dalej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane