statystyki

Chorzy na raka nie będą odsyłani do przychodni

autor: Aleksandra Kurowska21.11.2016, 07:45; Aktualizacja: 21.11.2016, 08:42
lekarz, szpital

Po zmianie przepisów szybsza ścieżka będzie też dostępna dla większej grupy osób.źródło: ShutterStock

Kartę DiLO, uprawniającą do skorzystania z szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia nowotworów, wreszcie bez problemów będą mogli wypisywać lekarze specjaliści z poradni, a nawet ci realizujący badania przesiewowe np. w mammobusach. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1793), który w trybie obiegowym w najbliższych dniach ma przyjąć Rada Ministrów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kartę DiLO w razie podejrzenia lub stwierdzenia nowotworu może wystawić lekarz rodzinny. Z kolei specjalista ma do tego prawo wyłącznie wtedy, gdy choroba jest już potwierdzona. Dlatego część osób, u których np. onkolog podejrzewał nowotwór, zamiast trafić od razu na szybką ścieżkę diagnostyczną, jest odsyłana do POZ. Po zmianie przepisów nie będzie już takiej potrzeby. Co więcej, Ministerstwo Zdrowia włączyło do wypisywania DiLO medyków realizujących programy zdrowotne (ministerialne i NFZ-owskie akcje dotyczące np. profilaktyki).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane