statystyki

Klauzula sumienia: Lekarz odmówił zabiegu? Dowiedz się, co zrobić

autor: Beata Lisowska30.12.2015, 19:00
Lekarz, zdrowie, szpital

Nie tylko lekarze mają prawo do odmowy udzielania świadczeń ze względu na swoje przekonania religijne.źródło: ShutterStock

Chory, któremu lekarz odmówił np. wykonania zabiegu ze względu na światopogląd, powinien uzyskać pomoc od jego pracodawcy. Klauzula sumienia przysługuje medykowi, a nie placówce medycznej.

Czy lekarz zawsze wykona zabieg

Pacjentka została zakwalifikowana do aborcji z powodu uszkodzenia płodu. Jednak ginekolog odmówił wykonania zabiegu przerwania ciąży, powołując się na swój światopogląd. Czy tym samym złamał prawo?

NIE

Lekarz miał prawo w takiej sytuacji odwołać się do tzw. klauzuli sumienia. Jest to szczególna regulacja, która przysługuje tylko wybranym grupom zawodowym, przede wszystkim właśnie lekarzom. Pozwala im ona powstrzymać się od udzielenia świadczeń zdrowotnych, jeśli są one niezgodne z ich sumieniem. Klauzula nie upoważnia lekarza do zaniechania leczenia w ogóle, lecz do powstrzymania się od procedur, które są niezgodne z wyznawanym przez niego światopoglądem. Prawo medyków do odwoływania się do klauzuli sumienia potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 października 2015 r. (sygn. akt K 12/14). Zgodnie z orzeczeniem TK, lekarz nie może odmówić świadczenia zdrowotnego z powołaniem się na klauzulę sumienia tylko wtedy, gdy zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia pacjenta. Odmowę wykonania świadczenia powinien odnotować w dokumentacji medycznej.

Podstawa prawna


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane