Potrzebne są trzy lata, by opanować kryzys w dziecięcej psychiatrii [WYWAID]

autor: Agata Szczepańska30.01.2020, 08:13; Aktualizacja: 30.01.2020, 08:13
Dla powodzenia reformy kluczowe są dwa warunki: taka liczba pacjentów, by specjaliści mogli się nimi realnie zaopiekować, i zachęcające warunki finansowe

Dla powodzenia reformy kluczowe są dwa warunki: taka liczba pacjentów, by specjaliści mogli się nimi realnie zaopiekować, i zachęcające warunki finansoweźródło: ShutterStock

- Praca w środowisku jest czasochłonna, a wymaganie od poradni, żeby udzieliły większej liczby świadczeń niż jest to możliwe, bez obniżania standardów, nie rozwiąże problemu psychiatrii dzieci i młodzieży - mówi dr Tomasz Rowiński, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa Bielany, członek zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy resorcie zdrowia

L ada dzień ruszą konkursy na poradnie psychologiczno -psychoterapeutyczne, które mają być podstawą nowego systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Pan krytykuje warunki, na jakich te placówki mają być kontraktowane. Z jakiego powodu?

Założenia zawarte w zarządzeniu prezesa NFZ de facto uniemożliwią pracę środowiskową. Nie chodzi o wielkość środków finansowych – bo wycena jest naprawdę dobra, to prawie pół miliona złotych rocznie na czteroosobowy zespół. Są tam jednak dwa elementy, z których jeden utrudnia, a drugi uniemożliwia pracę w terenie, która moim zdaniem jest istotą wprowadzanych zmian. Ten, który utrudnia, to zbieranie podpisów potwierdzających, że została udzielona porada. Nie wyobrażam sobie specjalisty, który realizuje poradę w szkole i musi zebrać podpisy od każdego dziecka oraz jego przedstawiciela ustawowego. Jednak tym, co pracę środowiskową uniemożliwia, jest metoda rozliczania. Mamy tu finansowanie quasi-ryczałtowe, swego rodzaju stałą kwotę płatną z góry za określoną liczbę świadczeń. NFZ ustalił minimalny limit na 412 porad miesięcznie. Biorąc pod uwagę standardy pracy środowiskowej i nasze doświadczenia, trzeba powiedzieć, że jest to nierealne.

Dlaczego?

Standard jest taki, że w środowisku pracują zawsze dwie osoby jednocześnie. Jest to efektywne i bezpieczne. Ponadto w psychoterapii rodzinnej usługa jest realizowana przez dwóch psychoterapeutów. Dlatego tak, a nie inaczej został pomyślany zespół na pierwszym poziomie: cztery osoby, w tym psycholog i dwóch psychoterapeutów. Fundusz policzył ich pracę oddzielnie, czyli każdy z nich musi wykonać dziennie sześć wizyt jednoosobowo dla różnych pacjentów.

Jaki powinien być limit?

Moim zdaniem 300 świadczeń, w tym minimum 45 wizyt środowiskowych. Jeśli świadczeniobiorca oraz płatnik chcą mieć pewność dobrze wykonanej usługi, to większa liczba świadczeń powinna budzić ich ciekawość. Wyobrażam sobie, że przy markowaniu pracy środowiskowej można zrobić także 500 porad. Jednak w rzeczywistości na jedno świadczenie w pracy pozagabinetowej trzeba liczyć od półtorej do dwóch godzin, więc specjaliści naprawdę będą mieli co robić.

Poza tym przepisy wymagają, by ośrodki pierwszego poziomu reagowały w trybie interwencyjnym w ciągu siedmiu dni. Jeśli będzie trzeba zrobić 412 świadczeń, to każdy z terapeutów będzie musiał przyjąć sześciu, siedmiu pacjentów dziennie. Oznacza to, że grafiki w ciągu tygodnia wypełnią się i na wizytę trzeba będzie czekać pół roku. Nie da się wtedy przyjąć tych, których trzeba skonsultować w ciągu siedmiu dni.

Próbowaliśmy przekonać NFZ, że praca w środowisku jest czasochłonna, a wymaganie od ośrodków pierwszego poziomu, żeby wyrobiły większą liczbę świadczeń, wcale nie rozwiąże problemu psychiatrii dziecięcej, bo dość szybko powstaną kolejki i wszyscy – tak jak obecnie – będą jechać na szpitalną izbę przyjęć, żeby uzyskać szybką konsultację.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane