Stomatolodzy powinni mieć ogólną wiedzę medyczną

autor: Paulina Szewioła23.07.2019, 16:00
Również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku proponuje, aby profil kształcenia na kierunku stomatologia był jednolity, bez możliwości wyboru. Także Polska Komisja Akredytacyjna optuje za profilem ogólnoakademickim.

Również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku proponuje, aby profil kształcenia na kierunku stomatologia był jednolity, bez możliwości wyboru. Także Polska Komisja Akredytacyjna optuje za profilem ogólnoakademickim.źródło: ShutterStock

Kształcenie lekarzy dentystów w ramach różnych profili – praktycznego i ogólnoakademickiego – może doprowadzić do stworzenia dwóch grup zawodowych o różnym poziomie i zakresie wiedzy. Takie zastrzeżenia zgłosiły środowiska lekarskie i akademickie do projektu rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Dotychczas kwestie te były opisane w rozporządzeniach ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 9 maja 2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 345) oraz z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie standardów kształcenia na kierunku analityka medyczna/medycyna laboratoryjna (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1434). Reforma szkolnictwa wyższego, która weszła w życie w październiku 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.), wymusiła jednak wydanie nowych przepisów wykonawczych. Projektowane rozporządzenie będzie stosowane od roku akademickiego 2019/2020.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane