statystyki

Opieka nad uczniami pułapką na dentystów

autor: Agata Szczepańska16.09.2019, 16:00
dentysta dzieci

13 200 to liczba lekarzy dentystówźródło: ShutterStock

Stomatolog, który lecząc dzieci, przekroczy wartość umowy z NFZ, wpadnie w pułapkę nadywkonań – uważa Naczelna Rada Lekarska. Jej zdaniem zarządzenie dostosowujące stan prawny do przepisów ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami zawiera rozwiązania dalece niekorzystne dla dentystów.

Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. (Dz.U. poz. 1078) weszła w życie w ostatni czwartek. Dzień wcześniej ukazało się znowelizowane zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne (nr 120/2019/DSOZ). Znosi ono limity na leczenie zębów uczniom. Nie zostały w nim jednak uwzględnione uwagi NRL, która alarmowała, że błędnie określa ono sposób dostosowania wielkości kontraktu do wymogów wykonania umowy.

– Jesteśmy podirytowani tym, że z jednej strony rząd deklaruje, iż ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami rozwiązał problem opieki stomatologicznej nad dziećmi, a z drugiej strony zarządzenie, które wydał prezes NFZ, jest niezgodne z jej zapisami. Jest w nim zawarta pułapka, polegająca na tym, że większość lekarzy, którzy zdecydują się na zawieranie porozumień ze szkołami, prawdopodobnie przekraczając kontrakt przy udzielaniu świadczeń uczniom, wpadłaby w spiralę nadywkonań. Natomiast ustawa mówiła wyraźnie, że wysokość kontraktu dostosowuje się do potrzeb. Więc jeśli lekarz przekracza kontrakt, powinien mieć to wyrównane w postaci zwiększenia wartości umowy – mówi Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej.

Chodzi o to, że zgodnie z zapisami zarządzenia dopiero gdy wartość wyodrębnionych świadczeń szkolnych przekroczy wartość całego kontraktu, zadziała mechanizm zwiększający wartość umowy. Co to dokładnie oznacza? Przykładowo – poradnia ma kontrakt w wysokości 10 tys. punktów. W związku z porozumieniem zawartym ze szkołą ustali z oddziałem wojewódzkim NFZ wyodrębnioną wartość świadczeń „szkolnych”, np. na 3 tys. punktów. W jednym z miesięcy wykona jednak świadczenia o równowartości 14 tys. punktów z powodu realizacji świadczeń szkolnych w ilości 7 tys. punktów. Wartość świadczeń szkolnych nie przekroczy wartości całego kontraktu (10 tys. punktów), więc w myśl zarządzenia nie będzie podstaw do zwiększenia jego wartości, choć powstanie nadwykonanie, za które poradnia może dochodzić zapłaty.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane