statystyki

Będzie specjalista od kondycji psychicznej seniorów

autor: Agata Szczepańska24.02.2019, 18:50; Aktualizacja: 25.02.2019, 09:51
Główne problemy psychiatryczne seniorów to stany otępienne i depresyjne

Główne problemy psychiatryczne seniorów to stany otępienne i depresyjneźródło: ShutterStock

Resort rozważa stworzenie specjalizacji z psychogeriatrii. Zapowiada też zmiany w systemie kształcenia personelu medycznego zatrudnionego w placówkach sprawujących opiekę nad osobami w podeszłym wieku.

Poinformowała o tym wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podczas dyskusji na temat opieki psychiatrycznej nad najstarszą grupą pacjentów. Nie wykluczyła powstania takiej dziedziny jak psychogeriatria – jeśli nie w ramach odrębnej specjalizacji, to np. przez wykształcenie umiejętności w tym zakresie (resort pracuje obecnie nad ograniczeniem liczby specjalizacji; w ich ramach możnaby natomiast zdobywć określone umiejętności, bez konieczności odbywania kolejnego szkolenia specjalizacyjnego). Podkreśliła, że ministerstwo chciałoby, żeby – analogicznie jak w przypadku psychiatrii dzieci i młodzieży – byli specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym osób starszych.

Wskazała, że konsultanci krajowi i wojewódzcy rekomendują również m.in. zwiększenie liczby łóżek w istniejących oddziałach psychogeriatrycznych, wyodrębnienie w poradniach zdrowia psychicznego części zajmujących się wyłącznie osobami w wieku 65+, a także oparcie systemu wsparcia na mobilnych zespołach, które będą świadczyły usługi lecznicze, opiekuńcze, rehabilitacyjne w domu – co jest tańsze niż leczenie w warunkach stacjonarnych lepsze dla pacjenta.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2019-02-26 09:21) Zgłoś naruszenie 50

  Na Osiedlu na którym mieszkam młodzi pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy idą do pracy abyś PiS miał czym dzielić . Opamiętajcie sie. Nazwa Prawo i Sprawiedliwość do czegoś zobowiązuje. Nas także było czworo w domu . Dlatego zarabiałem faktycznie od 13r zycia, dokładając mamie i odkładając na wakacje . (nie zdawałem sobie sprawy czym jest nawet dla małoletniego domniemana umowa o prace). W wojsku służyłem w jednostkach pow des. mam limit skoków spadochr w warunkach bojowych, powybijane po tym stawy ,43 lata pracy licząc składkowej od 15r zycia (prawie 1000 dni nadgodzin bez dni zamiennie wolnych) ,prace na rzecz firmy energetycznej ,także na umowy zlecenia , prace w szkodliwych i nieb warunkach a PiS mi tu mówi, że utrzymywanie dzieci Kulczyków lub pana Włodka z pod budki z piwem a nie rozwiązania emerytalne dla pracowników z ponad 40 letnim stażem pracy są Istotne dla "prawa i sprawiedliwości" i to ma być sprawiedliwe , uczciwe. Od potrzebnego wsparcia jest pomoc społeczna w mieście która zna realia... rozumiem intencje ale na rozum ,opamiętajcie się ! Inspektor Pracy-opamiętajcie się

  Odpowiedz
 • Seba(2019-02-26 08:11) Zgłoś naruszenie 40

  dajcie emerytom z długim stażem wyższe emerytury, to ich stan zaraz się poprawi. Bez kolejnej fikcji i dawania pracy "specjalistom" za nic.

  Odpowiedz
 • Valdemort(2019-02-25 20:37) Zgłoś naruszenie 20

  przyda się Kaczyńskiemu po przegranych wyborach

  Odpowiedz
 • gość(2019-02-27 01:13) Zgłoś naruszenie 00

  Kondycja psychiczna seniorów w dużej mierze zależy od tego czy czują potrzebni otoczeniu. Uważam,że powinny być oferty " pracy " dla seniorów dostosowane odpowiednio do ich możliwości i zainteresowań . Tu nie chodzi o wynagrodzenie ale o kontakt z innymi osobami.Wiele jeszcze mogą nauczyć młode pokolenie. np wypiek dobrego ciasta, sporządzenie dobrej sałatki itp. Kiedyś w szkołach uczono dzieci szycia, gotowania, cerowania itp. . Kluby seniora sprowadzają starsze osoby do bycia uczestnikiem, konsumentem Należałoby zmienić formy takich spotkań. To seniorzy powinni być gospodarzami i pokazywać swój talent, swoje osiągniecia , zainteresowania. Obserwuję ile seniorów ma przyjemność w fotografowaniu. Może w kazdej miejscowości stworzyć ogólnie dostepną planszę, na której znalazłyby sie prace fotograficzne. I nie tlylko ale również rękodzieło itp. Może przy okazji ogłosić jakiś konkurs.Nie nagrody są ważne ale przygotowania i udział w konkursie. Trochę trzeba zainwestować, ale na pewno będziemy mieć zdrowszych, pogodniejszych seniorów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane