statystyki

Zembalowe należy się przy wyliczaniu zasiłku

autor: Agata Szczepańska17.01.2019, 08:24; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:26
ZUS przekazał wyjaśnienia dotyczące ustalenia podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pielęgniarkom i położnym po zmianie zasad wynagrodzenia do wszystkich oddziałów.

ZUS przekazał wyjaśnienia dotyczące ustalenia podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pielęgniarkom i położnym po zmianie zasad wynagrodzenia do wszystkich oddziałów.źródło: ShutterStock

Po tym, jak dodatek dla pielęgniarek włączono do podstawy wynagrodzenia, powinien on być brany pod uwagę przy ustalaniu kwoty świadczeń wypłacanych podczas choroby lub urlopu macierzyńskiego.

Tak wynika ze stanowiska resortu rodziny przekazanego Stowarzyszeniu Pielęgniarki Cyfrowe. O tym, że na lipcowym porozumieniu z resortem zdrowia część pielęgniarek i położnych straciła, DGP informował już w zeszłym roku. Spowodowało ono, że od 1 września 2018 r. dodatek, który otrzymują pielęgniarki – tzw. zembalowe, stał się częścią płacy zasadniczej. Dla większości z nich to korzystna zmiana, jednak nie dla tych, które przebywały na zwolnieniach lekarskich lub urlopach rodzicielskich. Dodatek był bowiem wypłacany również pielęgniarkom nieobecnym w pracy. Po włączeniu go do podstawy wynagrodzenia został zlikwidowany, a nie wszyscy pracodawcy uwzględnili go przy ustalaniu wysokości zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Zatem część pielęgniarek straciła dodatkowe pieniądze, a na podwyżkę musi poczekać do czasu powrotu do pracy.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane