Polskie pielęgniarki: Pracują na dwóch etatach, ale i tak muszą dorabiać prywatnymi wizytami. Pogardzane przez lekarzy i pacjentów

autor: Kacper Leśniewicz23.06.2018, 08:45
Idziesz do pracy i dostajesz ciągle po głowie: od pacjentów, oddziałowej, ordynatora. Nie ma dyżuru, żeby ktoś mi nie naubliżał. Dużo rzadziej obrywają lekarze i pielęgniarze. Facetów się nie rusza.

Idziesz do pracy i dostajesz ciągle po głowie: od pacjentów, oddziałowej, ordynatora. Nie ma dyżuru, żeby ktoś mi nie naubliżał. Dużo rzadziej obrywają lekarze i pielęgniarze. Facetów się nie rusza.źródło: ShutterStock

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie odwołał wcześniej zaplanowane zabiegi i operacje. Podobna sytuacja zdarzyła się w kwietniu w Szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi. Przyczyną była nieobecność pielęgniarek, które przebywały na zwolnieniu lekarskim. Od paru miesięcy pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach domagają się m.in. podwyżek oraz zwiększenia zatrudnienia, podobnie ich koleżanki z Ostrowca Świętokrzyskiego. Takich miejsc zapalnych w całym kraju jest więcej.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • Ola (2018-06-23 14:46) Zgłoś naruszenie 5313

    Świetny artykuł. Jako córka pielęgniarki potwierdzam, że tak dokładnie wyglada rzeczywistość w tym zawodzie. Gdybym nie wiedziała z pierwszego źródła jak to wygląda, w zyciu nie uwierzylabym,że czlowiek moze aż tyle pracować i zarabiać tak śmiesznie mało.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • inżynier, mąż polskiej pielęgniarki(2018-06-23 12:27) Zgłoś naruszenie 474

    Bardzo dobry artykuł. Niestety, ale taka jest rzeczywistość w PL. Konsekwencje tego już widać. W szpitalach zamykane są całe oddziały z powodu braku pielęgniarek. W tym samym czasie kolejne tysiące polskich pielęgniarek emigruje do krajów gdzie są szanowane, dobrze opłacane i doceniane. Co będzie dalej. Ano, proszę sobie samemu odpowiedzieć.

    Odpowiedz
  • mm(2018-06-23 18:48) Zgłoś naruszenie 453

    Drogie koleżanki same jesteście sobie winne, praca na dwa etaty, zatykanie wszystkich dziur, przychodzenie na każdy brakujący dyzur, ciągła dyspozycyjność, chodzenie chorym do pracy. Zacznijcie się szanować. Jeden etat tylko tyle i aż tyle

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2018-06-23 14:23) Zgłoś naruszenie 447

    Napiszę tak, drogie panie pielęgniarki,/pisze mąż pielęgniarki która przepracowała 40 lat w szpitalu, obecnie jej emerytura netto 1850 złotych i będąc na emer. dorabiała jeszcze przez 5 lat./, jesteście same sobie winne, patrzcie na panów doktorów oni potrafili się dogadać między sobą i otrzymali to co chcieli a Wy tylko gadacie i gadacie, wywalić te panie ze związków zawodowych, wybrać nowe inteligentniejsze wygadane panie co potrafią walczyć i zjednoczyć Wasze środowisko w celu znacznego polepszenia waszej ciężkiej pracy.Kiedyś widziałem jakąś szefową związku pielęgniarek w telewizji dla mnie był szok ona nie umiała rozmawiać na temat pracy i co chcecie zmienić z takimi związkowcami im jest bardzo dobrze oni nie stoją za wami oni myślą o sobie, ZJEDNOCZCIE SIĘ I WALCZCIE O SWOJE RACJE. Atak nawiasem też pracowałem z lekarzami i mam bardzo złe zdanie o ich pracy. byłem leczony całkiem przypadkowo w Niemczech tam lekarze zachowują się naprawdę wzorowo w stosunku po pielęgniarek i pacjentów, życzył bym takiego zachowania w naszym kraju.

    Odpowiedz
  • ja(2018-06-23 15:50) Zgłoś naruszenie 447

    przy dwóch etatach mieć czas na dodatkową pracę... kolejny zawód z perspektywą przepracowania więcej niż 24h na dobę?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ala(2018-06-23 13:55) Zgłoś naruszenie 434

    Rządzących to absolutnie nie obchodzi, bo miejsca, w których się leczą, zapewne prywatne, problem z brakiem pielęgniarek nie dotknie. Nie dotknie ich tez rzekome remedium, a więc pielęgniarki "ze Wschodu". Kto zna tamtejszą służbę zdrowia i mentalność, ten wie, o co chodzi. A rozdawane 500+, mieszkania, mają już konkretne przełożenie na ich życie - słupki poparcia.

    Odpowiedz
  • Problem Sam się Rozwiąże(2018-06-23 13:47) Zgłoś naruszenie 392

    średnia wieku polskich Pielęgniarek zbliża się do 60-tki.... zaraz odejdą wszystkie na Emki !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Była (2018-06-23 15:29) Zgłoś naruszenie 381

    Drogie Koleżanki! Rzućcie zawód jak najszybciej- w innych branżach lepiej płacą, nie robi się kursów za własne pieniądze i w czasie prywatnym, weekendy wolne. I pamiętajcie - jeśli pracowalyscie w szpitalu-w każdym innym miejscu dacie radę.Warto się przekwalifikowac dla siebie i swoich najbliższych. Sprawdziłam na własnej skórze.A wszystkie chore czy wyczerpane psychicznie-w poniedziałek do lekarza. W żadnym innym zawodzie chorzy nie pracują, tylko idą na zwolnienie lekarskie.

    Odpowiedz
  • Anka(2018-06-24 07:40) Zgłoś naruszenie 293

    Dyrektor szpitala jest Panem Wszystko mu wolno Winny był system wynagradzania tzw. Widełki Dyrektor zawsze brał z widelek najniższą pensje i tak wiele lat nawet jak miał pieniądze to podwyżki nie było. Teraz jest inaczej bo musi podnieść pensje do najniższej w końcu on coś musi ale przy tych cenach w sklepach oplatach nadal te podwyzki są zbyt małe Zarówno dla pielęgniarek jak i wszystkich zawoDow medycznych w szpitalach również odwykach. Są szpitale w których pracownicy nie widzieli premii na oczy ja pracuje już 19 lat w służbie zdrowia.

    Odpowiedz
  • Gosia G(2018-06-24 09:41) Zgłoś naruszenie 276

    Liceum medyczne przeorało nam mozgi .Zasiało służebność i poczucie niskiej wartości

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej (2018-06-24 08:04) Zgłoś naruszenie 273

    Drogie pielegniarki..nie wiem co powiedziec..po prostu nie dajcie się..Moim skromnym zdaniem pielegniarka powinna od zaraz 5 tys netto zarabiać,a

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna (2018-06-24 10:03) Zgłoś naruszenie 172

    Wyjątkowo dobrze napisany artykuł . Sama jestem pielęgniarką. Mam 26 lat stażu pracy. Pracuję w jednym szpitalu na kontrakcie, w drugim na umowę o pracę. Miesięcznie około 300 godzin. Wynajmę mieszkanie w mieście bo praca w miejscu z którego pochodzę oznacza utrzymanie na żenująco niskim poziomie. Mam wyższe wykształcenie i specjalizację. Kadra zarządzająca nie zastanawia się nad rozwiązywaniem naszych problemów lecz nad tym jak nas jeszcze bardziej wycisnąć . Teraz nawet ja będąc tuż przed piędziesiątką coraz częściej obserwuję oferty pracy za granicą. To smutne

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2018-06-24 09:19) Zgłoś naruszenie 1725

    Zenadą jest że każdy tak narzeka A prawda jest inna Pracuje w jednym z łódzkich szputali i tam pielęgniarka oddziałowa ma na rękę 6 tyś I jeszcze narzeka że na nic ja nie stać Siedzi z d....ą i nic nie robi Więc takie narzekanie jak to mało zarabiają pielęgniarki jest poprostu śmieszne Skoro mają tak mało to niech zmienia pracę nikt je na siłę nie trzyma

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • PP(2018-06-24 12:12) Zgłoś naruszenie 142

    Ciągle wertowane są podwyżki dla pań pielęgniarek i polożnych, ciągle media wypisują jakie to stawki mamy i jakie jeszcze czekają nas pieniądze a już jak nam od lat dobrze robią rządzący, może najwyższy czas żeby przestać wypisywać takie brednie, może czas nakwyższy podać faktyczny stan nasxuch płac myślę o pensji którą mam w ręku a nie to co wupisane jest na,,fiszce" za brutto nie żyjemy. Mamy obowiązek podnosić kwalifikacje ciągle nieustająco doszkalamy się i to często za własne pieniądze a gratyfikacja po to marne ochłapy. Nikt tak nie liczy naszych zarobków jak media a zaraz po nich nasze społeczeństwo, boli ogromnie że często o naszej pracy mówią Ci którzy pracą nie skakali się nigdy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • T1000(2018-06-24 10:45) Zgłoś naruszenie 102

    Niestety sami Polacy są sobie winni, wybierając za każdym razem takich, którzy utrzymują status quo, a przede wszystkim banalnie prosto dają się rozgrywać, bo w tym kraju indywidualistów każdy woli uprawiać patologię świadczenia niskiej jakości pracy w kilku miejscach zamiast się organizować związkowo. Państwo jest wrogie ludziom państwo a ludzie to bezwspólnotowa masa podatna na manipulacje i niezdolna do obrony własnych interesów. Rozsądni wyjeżdżają na Zachód, reszta zostaje i marnuje życie w poczuciu beznadziei.

    Odpowiedz
  • Studentka N.(2018-06-25 13:25) Zgłoś naruszenie 100

    Sama studiuje pielęgniarstwo i nie zamierzam pracować w szpitalu a jeśli już to za granicą.Ludzie nie mają pojęcia jak to wygląda od środka...masz 30 pacjentów pod sobą i 2 nagle się zatrzyma, kogo masz ratować? A to tylko mały przykład.Poza tym jako studentka która zaraz kończy studia praktyki w szpitalu to jest dramat....już jako studentów uczy się nas pracy ponad siły na przykład w maju i czerwcu musiałam zrobić 400 godzin praktyk oczywiście za darmo, ludzie na oddziałach traktują praktykantów jak psy mimo że pomagamy im za darmo, mało tego musimy przynosić własne rękawiczki.Przynajmniej tak jest w dolnośląskim.Wiec tylko czekamy aby praktyki się skończyły i aby uciec.W ciagu 3 lat musimy zrobić łącznie czy to z nauczycielem czy same 3200 godzin praktyk....z czego połowa jest totalnie bezsensowna.Nie dziwcie się że nikt nie chce iść na takie studia.

    Odpowiedz
  • zet(2018-06-24 17:41) Zgłoś naruszenie 928

    Żenada co chwile dostają podwyżki a tak naprawdę niewiele robią bo szpital otwarty na oścież dla rodziny od rana do późnej nocy. Rodzina przynosi jedzenie , karmi, przewija . ubiera, rozbiera czyli wszystko. Panie nie robią nic poza tym ,ze krzyczą i wołają podwyżek. Nauczyciele nie zarabiają 6000 brutto a na lekcjach nikt ich nie zastępuje i nie dostaje 500 podwyżki bo dostali 140 i wg minister Zalewskiej musi się cieszyć bo to godna podwyżka.. WSTYD DROGIE PANIE>

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jakby było tak żle,to studia pielęgniarskie nie...(2018-06-24 10:56) Zgłoś naruszenie 815

    byłyby tak oblegane.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jak mawiał idol pielegniarek.imć panno jak mało(2018-06-24 10:53) Zgłoś naruszenie 67

    zarabiasz to zmien zawód a POtem pracę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2018-06-24 18:31) Zgłoś naruszenie 42

    Do Pani Bo panie po studiach a większość wiedzy nie ma Co w dzisiejszych czasach znaczą studia Proszę pani ...... BO ..... Studia to nie wszystko

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz