statystyki

Strach przed nowością blokuje elektroniczne zwolnienia chorobowe

autor: Klara Klinger29.03.2018, 07:13; Aktualizacja: 29.03.2018, 08:36
Od lipca mają zniknąć papierowe zwolnienia

Od lipca mają zniknąć papierowe zwolnieniaźródło: ShutterStock

Tysiące szkoleń i gratyfikacja dla tych, którzy zwerbują najwięcej lekarzy – ZUS ruszył ze zmasowaną akcją promocji e-zwolnienia.

Od lipca mają zniknąć papierowe zwolnienia. Nie ustaje jednak lobbing na rzecz przesunięcia terminu, bo opór lekarzy przed cyfrową rewolucją jest ogromny. Kolejne spotkanie przedstawicieli lekarzy i ZUS w tej sprawie odbędzie się 4 kwietnia.

Zakład liczył, że nawet połowa lekarzy dobrowolnie przejdzie na nowy system wypełniania zwolnień elektronicznie. Ruszył on w 2016 r. Po roku średnia scyfryzowanych wynosi ok. 12 proc. I choć są miejsca, gdzie odsetek e-zwolnień dobija nawet do 30 proc., jak w Warszawie czy Słupsku, to na przykład w Lubuskiem czy Podkarpackiem, spada do 7 proc.

Część lekarzy – szczególnie starszych – ma trudności z korzystaniem z rozwiązań informatycznych. Są też miejsca, w których nie ma dostępu do internetu. Problemy z wystawieniem zwolnienia pojawiają się również podczas wizyty w domu. Do tego system ZUS zawiesza się. Nic dziwnego, że lekarze przekonują, że system powinien pozostać dobrowolny.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-04-01 17:39) Zgłoś naruszenie 01

    Wprowadzić powszechnie dobrowolne ubezpieczenia L-4 . Nie placę składki na tą część ZUSu ,nie korzystam z platnego L-4 .ZUS nie zarabia na tym ,nie placi zasiłkow ,nie kontroluje pracownikow, lekarze nie trują antybiotykami aby tylko przywrócić gościa do pracy, pracownicy swoją skladke oszczędzają lub przepija ,Ich sprawa! W stanie Oklahoma niewykorzystana skladka L-$ jest zwracana po 5 latach w formie platnego wolnego gdyż to nie jest skaldka a rezerwa finansowa dla pracownika na wypadek choroby. A u nas bierze ją Tusk na wycieczkę do Maciu Piciu

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane