statystyki

Poprawa dróg lokalnych: Program dobry, ale pieniędzy za mało

autor: Urszula Mirowska-Łoskot23.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 23.02.2016, 07:53
Droga w regionie Ardennes w Belgii

W ocenie samorządowców wydatki z budżetu na lokalną infrastrukturę drogową są zdecydowanie za niskie.źródło: ShutterStock

Zaledwie co trzeci wniosek o przyznanie środków na poprawę lokalnych dróg zostanie zaakceptowany. W przyszłym roku na remonty rząd przeznaczy o 200 mln zł więcej, w sumie miliard.

W ramach tegorocznej edycji programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej do 16 urzędów wojewódzkich wpłynęło łącznie 1645 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 1,7 mld zł. W tym roku rząd przeznaczył na ten cel 800 mln zł. Wystarczy na sfinansowanie niespełna 500 samorządowych wniosków.

Dobra ocena

– To najlepszy rządowy program – ocenia Wadim Tyszkiewicz, prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. – Jedyna jego wada to wysokość środków, które przeznacza na niego rząd. Powinno być ich więcej – wskazuje.

Przykładowo do Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wpłynęły 84 wnioski o pieniądze na naprawę dróg. Z uwagi na ograniczoną pulę środków do dofinansowania zostało zakwalifikowanych zaledwie 20. Natomiast do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło ich ponad 60, na pieniądze mogą liczyć 32 gminy i powiaty. Z kolei w przypadku województwa podkarpackiego samorządy wnioskowały o dofinansowanie na ponad 100 jezdni. Środki wystarczą zaledwie na 38 projektów.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane