statystyki

Droga gminna tylko na gruntach należących do gminy

autor: Elżbieta Dominik02.03.2016, 09:55; Aktualizacja: 02.03.2016, 10:52
Droga gminna tylko na gruntach należących do gminy

Droga gminna tylko na gruntach należących do gminyźródło: ShutterStock

Rada gminy może zdecydować o włączeniu danej drogi do dróg gminnych tylko wówczas, gdy posiada prawo własności gruntów, po których ta droga przebiega. W przeciwnym razie uchwała rady jest nieważna ze względu na niezgodność z ustawą o drogach publicznych. Jeżeli właściciel gruntu jest nieustalony, a terenem od lat zarządza gmina, powinna się zwrócić do wojewody o wydanie decyzji w sprawie przejścia terenu na własność samorządu.

Sprawa, która wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczyła drogi gminnej w województwie łódzkim. W 2001 r. rada gminy Z., działając na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 13, poz. 74 ze zm.), uchwałą włączyła jedną z miejscowych dróg do sieci dróg gminnych. W 2014 r. wojewoda łódzki zwrócił się do rady gminy o dane na temat działek, na których położona jest owa droga. W odpowiedzi wójt Z. wskazał, że gmina nie posiada dokumentów dotyczących własności działek. Zgodnie z zapisem w ewidencji gruntów właściciel działek jest nieustalony, zaś gmina Z. jest władającym.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane