statystyki

Droga gminna tylko na gruntach należących do gminy

autor: Elżbieta Dominik02.03.2016, 09:55; Aktualizacja: 02.03.2016, 10:52
Droga gminna tylko na gruntach należących do gminy

Droga gminna tylko na gruntach należących do gminyźródło: ShutterStock

Rada gminy może zdecydować o włączeniu danej drogi do dróg gminnych tylko wówczas, gdy posiada prawo własności gruntów, po których ta droga przebiega. W przeciwnym razie uchwała rady jest nieważna ze względu na niezgodność z ustawą o drogach publicznych. Jeżeli właściciel gruntu jest nieustalony, a terenem od lat zarządza gmina, powinna się zwrócić do wojewody o wydanie decyzji w sprawie przejścia terenu na własność samorządu.

Sprawa, która wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczyła drogi gminnej w województwie łódzkim. W 2001 r. rada gminy Z., działając na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 13, poz. 74 ze zm.), uchwałą włączyła jedną z miejscowych dróg do sieci dróg gminnych. W 2014 r. wojewoda łódzki zwrócił się do rady gminy o dane na temat działek, na których położona jest owa droga. W odpowiedzi wójt Z. wskazał, że gmina nie posiada dokumentów dotyczących własności działek. Zgodnie z zapisem w ewidencji gruntów właściciel działek jest nieustalony, zaś gmina Z. jest władającym.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane