statystyki

Rząd spiera się o in-house na śmieci

autor: Urszula Mirowska-Łoskot18.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 18.02.2016, 08:46
Już obecnie w Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który został złożony przez posłów PSL i ma on poparcie PiS.

Już obecnie w Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który został złożony przez posłów PSL i ma on poparcie PiS.źródło: ShutterStock

Resort środowiska chce, aby samorządy mogły bez przetargu wybierać własne firmy, które zajmą się wywozem odpadów. Przeciw jest Ministerstwo Rozwoju.

Poprawkę w tej sprawie resort środowiska złożył do projektu nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Proponuje, aby wprowadzić za jej pośrednictwem zmianę w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.). Zgodnie z propozycją MŚ samorządy mogłyby zlecać w drodze in-house, czyli swoim firmom, odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości bez konieczności przeprowadzania przetargu. W ten sam sposób mogłyby zlecać własnym przedsiębiorstwom także budowę, utrzymanie i eksploatację instalacji do przetwarzania śmieci.

– Proponowane przepisy wprowadzają możliwość wyłączenia spod reżimu zamówień publicznych zlecenia tych zadań kontrolowanym podmiotom. Jest to zmiana postulowana przez samorządy – uzasadnia Ministerstwo Środowiska.

Resort rozwoju jednak się nie zgadza, aby taką poprawkę włączyć do przygotowanego przez niego projektu nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych.

– Propozycja MŚ nie ma na celu wdrożenia przepisów dyrektyw. Jest poza zakresem projektu – argumentuje lakonicznie resort rozwoju.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane