statystyki

Kto może wystąpić o pieniądze z funduszu sołeckiego

autor: Not. AR16.09.2015, 07:18; Aktualizacja: 16.09.2015, 09:52

Chciałbym, aby odmalowano nasze lokalne przystanki autobusowe. Czy z wnioskiem o wykorzystanie funduszu sołeckiego może wystąpić każdy mieszkaniec wsi?

Nie. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. poz. 301 ze zm.) wniosek, który określa przedsięwzięcia do realizacji na terenie sołectwa wraz z ich kosztami i uzasadnieniem, jest uchwalany przez zebranie wiejskie na wniosek sołtysa, rady sołeckiej albo co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Tym samym z dokumentacji dołączonej do protokołu z takiego zebrania, czy też z jego treści, powinno wynikać, że 15 osób popiera inicjatywę co do treści danego wniosku. W opisanym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden z mieszkańców zebrał podpisy pod wnioskiem o odnowienie wiat przystankowych.

Sołtys przekazuje wniosek mieszkańców w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy do urzędu gminy celem uwzględnienia go w projekcie budżetu gminy. Pierwotnej weryfikacji pisma dokonuje wójt w terminie 7 dni od wpłynięcia pisma do urzędu. Wniosek, który nie spełnia wymogów formalnych, jest odrzucany, przy czym wójt informuje o tym sołtysa. Należy też pamiętać, że zgodnie z przepisami osoba indywidualna występująca z wnioskiem musi wskazać swój interes prawny. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 maja 2002 r. (sygn. akt IV SA 1486) interes prawny musi mieć charakter zindywidualizowany i skonkretyzowany. Ponadto zarówno interes prawny, jak i uprawnienie do złożenia wniosku zawsze powinny wynikać z prawa materialnego, bowiem te przepisy są ich źródłem (zob. wyrok NSA z 29 stycznia 1992 r., sygn. I SA 1335/92). Poddanie pod głosowanie i przyjęcie na zebraniu wiejskim wniosku pochodzącego z inicjatywy osoby nieuprawnionej zawsze skutkuje uchwaleniem wadliwego wniosku, a w konsekwencji daje podstawę do jego odrzucenia przez radę gminy (zob. wyrok WSA w Rzeszowie z 6 maja 2015 r., sygn. II SA/Rz 208/15).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane