statystyki

Siłownia zamiast remontu, czyli jak zmienić przeznaczenie środków z funduszu sołeckiego

autor: Zofia Jóźwiak, Piotr Koźmiński08.02.2017, 08:17; Aktualizacja: 08.02.2017, 09:02
złoty, pieniądze

Pieniądze z fundusz sołeckiego mogą być decyzją mieszkańców przeznaczane na wybrane przedsięwzięcia będące zadaniami własnymi gminy, służącymi poprawie warunków życia mieszkańców i zgodnymi ze strategią rozwoju gminy.źródło: ShutterStock

Mieszkańcy sołectw położonych w gminie Wielkie Dęby korzystają ze środków stanowiących fundusz sołecki. Wyodrębniona w budżecie gminy pula pieniędzy może być decyzją mieszkańców przeznaczana na wybrane przedsięwzięcia będące zadaniami własnymi gminy, służącymi poprawie warunków życia mieszkańców i zgodnymi ze strategią rozwoju gminy. Wieś Dąbki Małe zdecydowała, że za środki, które może uzyskać od gminy, wyremontuje w 2017 r. m.in. świetlicę. Sołtys, pan Roman, 20 września 2016 r. przekazał wójtowi gminy, panu Władysławowi, wniosek sołectwa Dąbki Małe o przyznanie środków z funduszu sołeckiego. Zmieścił się więc w ustawowym terminie, który upływał 30 września. Na początku stycznia 2017 r. wśród mieszkańców sołectwa pojawiły się jednak głosy, aby w miejsce pomysłu zawartego we wrześniowym wniosku zrealizować inny. Konkretnie zamiast remontu będącej jeszcze w nie najgorszym stanie świetlicy wykonać wpisującą się lepiej w bieżące potrzeby mieszkańców Dąbków Małych budowę siłowni zewnętrznej.

● ETAP 1 Weryfikacja prawnych możliwości

– Panie Władysławie – zagaił do wójta sołtys. – Po raz pierwszy spotykam się z taką sprawą. Zbudowaliście w Wielkich Dębach siłownię i teraz moi mieszkańcy też chcą taką. Z funduszu sołeckiego.

– Ale już przecież rozdysponowaliście fundusz na ten rok – przypomniał wójt. – Mieliście remontować świetlicę.

– Może jeszcze rok poczekać, a siłowni chcą i szkolne dzieciaki, i koło gospodyń. Da się coś z tym zrobić, panie wójcie? – nalegał sołtys.

– Zawracacie mi głowę, ale na szczęście jest jeszcze w urzędzie nasza prawniczka, pani Beata. Poprosimy ja i zobaczymy, jakie są możliwości.

Już po chwili panowie wyjaśnili prawniczce, o co chodzi.

– Przystępując do działań mających na celu zmianę pierwotnie określonych wnioskiem przedsięwzięć musimy w pierwszej kolejności zweryfikować, czy takie zmiany są możliwe w świetle terminów przewidzianych ustawą o funduszu sołeckim – odezwała się uczenie pani Beata. – Wniosek o zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu sołectwo może bowiem złożyć nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy na dany rok i nie później niż do 31 października danego roku budżetowego – kontynuowała.

CO NA TO PRAWO? RADA 1

● ETAP 2 Trzeba zwołać zebranie wiejskie

– To znaczy, że możliwość jest – sołtys uśmiechnął się z zadowoleniem. – Pani mecenas, proszę mi powiedzieć, od czego mam zacząć.

– Jeśli rozważają państwo taką zmianę, to nie warto zwlekać do ostatnich dni terminu na złożenie wniosku – odpowiedziała prawniczka. – Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkie przedsięwzięcia przewidziane do realizacji na obszarze danego sołectwa powinny zostać wykonane do końca roku budżetowego, tj. do 31 grudnia 2017 r. Odkładanie złożenia wniosku o zmianę do ostatnich dni października może spowodować to, że niektóre z przedsięwzięć, z uwagi na ich charakter, będą niemożliwe do realizacji do końca roku.

– Tak mogłoby się skończyć i z waszą siłownią – poparł panią Beatę wójt. – Wymaga to bowiem przeprowadzenia wielu prac przygotowawczych w terenie, a te, ze względu na pogodę, mogą być niemożliwe do wykonania w okresie jesienno-zimowym.

– Biorąc to pod uwagę mieszkańcy Dąbków Małych powinni jak najszybciej przyjąć wniosek o zmianę przedsięwzięcia i przekazać go wójtowi – wyjaśniała prawniczka. – W tym celu niezbędne jest zwołanie zebrania wiejskiego. Jak bowiem stanowią przepisy ustawy o funduszu sołeckim, do wniosku o zmianę przedsięwzięcia lub jego zakresu stosuje się reguły przewidziane dla uchwalenia pierwotnego wniosku. Inicjatywa w sprawie wniosku o zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu przysługiwać więc będzie sołtysowi, radzie sołeckiej lub co najmniej piętnastu pełnoletnim mieszkańcom sołectwa.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane