Przewodniczący rady nie może pozbawić rajcy prawa udziału w sesji, nawet jeśli ten ostatni zakłóca porządek – uznał wojewoda warmińsko-mazurski.

Rada Powiatu w Kętrzynie zapisała w statucie jednostki sposób postępowania z radnym, który zakłóca porządek sesji. Zgodnie z tym dokumentem informacja o nagannym zachowaniu samorządowca powinna zostać zapisana w protokole sesji. Jeśli takie działanie nie powstrzyma krewkiego rajcy przed naruszaniem porządku obrad, przewodniczący rady powiatu ma prawo podjąć decyzję o wykluczeniu go z dalszej części sesji, a ukarany jest zobowiązany natychmiast opuścić salę posiedzeń.
Tak sformułowane przepisy nie przeszły kontroli legalności przeprowadzonej przez organ nadzoru. „Brak jest przepisów prawnych, które uprawniałyby przewodniczącego rady do stosowania sankcji wobec radnego lub ograniczały możliwość jego czynnego udziału w pracach rady. Brak jest zatem podstaw prawnych do wykluczenia radnego z posiedzenia rady i żądania opuszczenia sali posiedzeń” – stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski.
Zwrócił on uwagę, że obowiązuje zasada wolnego mandatu radnego. Przy pełnieniu swojej funkcji nie może być on związany instrukcjami. Możliwość arbitralnej oceny przez przewodniczącego rady zachowania rajcy i w efekcie prawo wykluczenia go z obrad mogłoby naruszyć niezależność w sprawowaniu mandatu.
Przepisu wprowadzonego przez Radę Powiatu w Kętrzynie nie dałoby się też pogodzić z art. 21 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 595 ze zm.). Stanowi ona, że radny jest zobowiązany brać udział w pracach organów powiatu, do których został wybrany. Wykluczenie go z obrad uniemożliwiłoby mu wypełnienie tego zadania. Jedną z zasad prawidłowej legislacji jest reguła mówiąca o tym, że przepisy różnych aktów prawnych nie mogą być ze sobą sprzeczne, gdyż adresat nie mógłby się do nich właściwie zastosować. ©?
ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody warmińsko-mazurskiego z 21 maja 2015 r., nr PN.4131.116.2015. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia