Liczba radnych będzie większa w przypadku nowo powstałych samorządów, które zostały utworzone w wyniku połączenia kilku gmin. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, którą przyjął Sejm. Skierował go do Senatu. Ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Określa on, ile osób będzie liczyła rada gminy w pierwszej kadencji powstała po połączeniu samorządów. W jej skład wejdą radni w liczbie: 21 w gminach do 20 tys. mieszkańców; 23 w tych do 50 tys.; 25 w samorządach do 100 tys. oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. obywateli. Nie będzie mogło być to więcej niż 48 radnych.
Ponadto z uzasadnienia wynika, że nowe przepisy mają na celu usprawnienie organizowania zadań, jakie gminy, powiaty i samorządy województw wykonują na rzecz obywateli. Proponowana nowelizacja umożliwia utworzenie przez gminy wspólnej obsługi m.in. administracyjnej czy finansowej ich jednostek organizacyjnych. Zawiera też szczegółowe przepisy dotyczące całej procedury jej tworzenia. Przykładowo wskazuje, że jednostka obsługująca ma prawo żądania od obsługiwanej informacji oraz wglądu w dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań i na odwrót.
– Projekt ma ułatwić współpracę między samorządami. To dobra nowelizacja na początek drugiego 25-lecia samorządów – zaznacza Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji.
Ponadto wprowadza zmiany w kilkudziesięciu innych ustawach. Wśród nich jest nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która przewiduje łagodniejsze kary za wycinkę drzew i krzewów bez zezwolenia. Samorząd będzie mógł odstąpić od jej nałożenia, jeżeli uzna, iż mieszkaniec zdecydował się na wyrąb rośliny bez zgody, bo uzasadniał to stan wyższej konieczności. W przypadku osób, których nie będzie stać na uiszczenie nałożonej kary, zostanie obniżona o połowę, ale tylko jeśli mieszkaniec udowodni, że ma niski dochód. O 50 proc. niższa będzie kara również wtedy, gdy usunięte drzewa bez zezwolenia zniszczyła np. wichura.
Ponadto naliczane sankcje będą niższe od obecnych – zmniejszone zostały stawki, na podstawie których się je wylicza.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do Senatu