statystyki

Skazany samorządowiec powinien zwrócić diety

autor: Michał Culepa26.01.2015, 07:36; Aktualizacja: 26.01.2015, 08:58
Zatajenie przez byłego radnego faktu skazania i pobieranie diet narusza przepisy prawa i zasady współżycia społecznego

Zatajenie przez byłego radnego faktu skazania i pobieranie diet narusza przepisy prawa i zasady współżycia społecznegoźródło: ShutterStock

Jeżeli radny nie powiadomi o wyroku sądu karnego rady, w której zasiada, to narusza prawo cywilne. Z tego tytułu może być zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranych diet. Tak orzekł w piątek Sąd Najwyższy.

Miasto Zabrze domagało się od byłego radnego Krystiana R. zwrotu ok. 70 tys. zł wypłaconych mu diet. Wybrany w 2006 r. mężczyzna stracił mandat w połowie kadencji. W lutym 2008 r. został bowiem prawomocnie skazany przez sąd karny na grzywnę za celowe zatajenie informacji o podziemnym pożarze w kopalni, w której był wcześniej zatrudniony. Zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami ordynacji wyborczej wygaśnięcie mandatu w związku z utratą biernego prawa wyborczego (a to nastąpiło po prawomocnym skazaniu Krystiana R.) następuje wprawdzie z mocy prawa, ale konieczne było potwierdzenie tego uchwałą rady gminy. Obecnie – na mocy art. 383 par. 2a kodeksu wyborczego – wygaśnięcie mandatu radnego w podobnej sytuacji stwierdza w postanowieniu komisarz wyborczy.

Jednak rada miasta Zabrze nigdy nie podjęła takiej uchwały, gdyż radny zataił przed nią fakt skazania. Wyrok został upubliczniony dopiero kilka miesięcy później. Mimo że od tego momentu były radny nie brał już udziału w pracach organów gminy, to nadal pobierał diety. Po zakończeniu kadencji miasto zażądało ich zwrotu za okres od lutego 2008 r. do listopada 2010 r.

Sąd I instancji przyznał samorządowi te należności. Jednak w II instancji jego wyrok został uchylony, gdyż sąd orzekł, że brak stosownej uchwały rady miasta uniemożliwia uznanie byłego radnego za bezpodstawnie wzbogaconego.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane