statystyki

Gminy dopłacają do śmieci. Ucierpią inwestycje

autor: Katarzyna Nocuń09.10.2019, 08:25; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:25
Według resortu środowiska gminy mogą dopłacać do systemu gospodarowania odpadami. Jednak według prawników ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi co innego.

Według resortu środowiska gminy mogą dopłacać do systemu gospodarowania odpadami. Jednak według prawników ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi co innego.źródło: ShutterStock

Według resortu środowiska gminy mogą dopłacać do systemu gospodarowania odpadami. Jednak według prawników ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi co innego.

Poseł Paweł Pudłowski (PO-KO) w interpelacji poselskiej zwrócił uwagę na różne stanowiska regionalnych izb obrachunkowych w kwestii możliwości dopłat przez gminy do sytemu. RIO w Kielcach uznała, że system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez samorząd powinien się samofinansować. W związku z tym samorządy muszą ustalać takie stawki za śmieci, które zabezpieczą jego działanie. Co innego – jak zaznacza poseł – stwierdziła jednak RIO w Krakowie. Według tej izby przepisy nie wykluczają „wyjątków” i ta izba dopuszcza konieczność dopłaty z innych źródeł.

Płacić jak za śmieci

Problem jest o tyle istotny, że koszty zagospodarowania odpadów pną się w górę. Z raportu UOKiK, który badał konkurencyjność na rynku, wynika, że w ostatnim czasie nawet 60 proc. samorządów albo stawki podniosła, albo zrobi to w najbliższej przyszłości. Górną granicę określa ustawa, więc samorządy, nawet gdyby nie brały pod uwagę politycznych konsekwencji podwyżek opłat za śmieci, są w tej kwestii ograniczone. Maksymalna miesięczna opłata za odbiór odpadów posegregowanych naliczana od osoby to obecnie 33,86 zł, a w przypadku gospodarstwa domowego – 94,8 zł i jest obliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę za poprzedni rok podawanego przez GUS.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane