statystyki

Przyznanie 300+: Trzeba sprawdzić, z kim faktycznie mieszka dziecko

autor: Michalina Topolewska03.07.2019, 08:45; Aktualizacja: 08.07.2019, 09:36
Kolegium błędnie przyjęło, że istnienie orzeczenia ustanawiającego miejsce zamieszkania małoletniego wyklucza prowadzenie weryfikacji tego, który z rodziców sprawuje nad nim opiekę.

Kolegium błędnie przyjęło, że istnienie orzeczenia ustanawiającego miejsce zamieszkania małoletniego wyklucza prowadzenie weryfikacji tego, który z rodziców sprawuje nad nim opiekę.źródło: ShutterStock

Organ przyznający 300+ może ustalać, który z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem, nawet jeśli istnieje orzeczenie sądu określające, z kim ma mieszkać. Tak stwierdził wojewódzki sąd administracyjny, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczenia z programu „Dobry start”.

Gmina odmówiła przyznania ojcu 300 zł na wyprawkę szkolną dla syna, ponieważ sąd w ramach sprawy o rozwód powierzył matce pieczę nad dwójką dzieci i wskazał, że na czas prowadzonego postępowania to przy niej jest ich miejsce zamieszkania. Powołała się przy tym na par. 30 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061). Zgodnie z nim w przypadku zbiegu prawa rodziców lub opiekunów do świadczenia wypłaca się je temu, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Ponadto matka już wcześniej wystąpiła o przyznanie jej świadczenia 300+.

Tymczasem mężczyzna od samego początku twierdził, że syn mieszka z nim i nigdy się od niego nie wyprowadził, zrobiła to zaś matka z drugim dzieckiem. Złożył więc do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) odwołanie, które zostało odrzucone. SKO uznało, że nie jest możliwe przyjęcie stanowiska, że dopuszczalne jest ustalenie miejsca zamieszkania dziecka w innym miejscu, niż wynika to z postanowienia sądu. Dlatego, choć kolegium nie kwestionuje tego, że syn przebywa obecnie u ojca, to nie ma prawa prowadzić ustaleń podważających treść orzeczenia.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane