Osoby mieszkające w gminach, w których nie zakończyła się jeszcze rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, muszą poczekać z ubieganiem się o świadczenie na wyprawkę, aż będzie wiadomo, do jakiej placówki trafi ich dziecko.
Od początku tego tygodnia poza wnioskami o 500+ rodzice mogą też ubiegać się drogą elektroniczną o 300+ z rządowego programu „Dobry start”. Jest to jednorazowe wsparcie, które przysługuje wszystkim rodzinom bez względu na wysokość dochodów. Świadczenie jest wypłacane na uczące się dzieci, do momentu skończenia 20 lat (lub 24 lat, jeśli potomek jest niepełnosprawny).
Aby je dostać, we wniosku trzeba podać m.in., do jakiej szkoły uczeń będzie uczęszczał od rozpoczynającego się we wrześniu roku szkolnego i jej adres. Tego jednak nie wie jeszcze część rodziców, których dzieci skończyły naukę w ósmej klasie podstawówki lub trzeciej gimnazjum, bo w wielu miejscach wciąż trwa rekrutacja do szkół średnich.
– Rodzice pytają nas, co w takiej sytuacji powinni robić, więc tłumaczymy im, aby na razie nie wysyłali wniosku, tylko poczekali, aż będą mieli pewność, gdzie będzie uczyć się od września ich dziecko – mówi Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.
Dodaje, że jest to niedogodność dla opiekunów, bo chcieliby od razu przesłać wnioski o oba świadczenia, nie mają jednak innego wyjścia.
– Przepisy są tak skonstruowane, że rodzice mają dużo czasu na wnioskowanie o 300+. Nie muszą się obawiać, że jeśli nie zrobią tego teraz, to pieniądze im przepadną – uspokaja Barbara Śmiełowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu.
Wnioski można składać online od lipca, a od sierpnia również w formie papierowej, aż do końca listopada. Jednocześnie złożenie ich w lipcu i sierpniu gwarantuje, że wypłata pieniędzy nastąpi do końca września. Natomiast zgłoszenie się do gminy między wrześniem a listopadem będzie skutkować tym, że świadczenie trafi do rodzica w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.