Wieloletnia prognoza finansowa bez zbędnej biurokracji

autor: Łukasz Zalewski26.06.2019, 09:44; Aktualizacja: 26.06.2019, 09:45
Ministerstwo Finansów chce ją odchudzić nawet o 20 pozycji. I choć eksperci przyznają, że to krok w dobrym kierunku, to jednocześnie dodają, że nie rozwiąże to zasadniczych problemów samorządu.

Ministerstwo Finansów chce ją odchudzić nawet o 20 pozycji. I choć eksperci przyznają, że to krok w dobrym kierunku, to jednocześnie dodają, że nie rozwiąże to zasadniczych problemów samorządu.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce ją odchudzić nawet o 20 pozycji. I choć eksperci przyznają, że to krok w dobrym kierunku, to jednocześnie dodają, że nie rozwiąże to zasadniczych problemów samorządu.

Celem wprowadzenia wieloletnich prognoz finansowych (WPF) od 2011 r. było umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego planowania gospodarki finansowej w długo okresowej perspektywie. Problem w tym, że – jak mówi Milena Kowalska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – tego celu nie udało się dotychczas zrealizować. Prognozy są ustalane dość automatycznie, na okres od wyborów do wyborów. Nowe władze samorządowe wywracają je do góry nogami, a to nie sprzyja planowaniu finansów w długim okresie. Z kolei zmiany zawarte w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego mają, zdaniem ekspertki, niestety jedynie kosmetyczny charakter.

Jak jest, jak będzie

Przypomnijmy: wzór prognozy, obowiązujący wszystkie samorządy, to załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z 10 stycznia 2013 r. w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 92). Ministerstwo Finansów zaproponowało jego nową wersję, ponieważ uznało, że niektóre ze szczegółowych danych zawartych we wzorze wieloletniej prognozy finansowej są często zmieniane i szybko się dezaktualizują. Aktualizację WPF pociąga za sobą np. każda zmiana uchwały budżetowej.

Projekt rozporządzenia redukuje liczbę grup w WPF z obecnych 16 do 12. Wprowadza np. uproszczenia w grupie 12 „Finansowanie programów, projektów lub zadań realizowanych z udziałem środków unijnych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy”. Samorządy będą musiały wykazać jedynie dochody bieżące i majątkowe oraz wydatki bieżące i majątkowe na programy, projekty lub zadania finansowane z udziałem środków unijnych.

WAŻNE Wzór WPF, po uwzględnieniu pozycji, które pojawią się w związku z dostosowaniem do nowelizacji, będzie o 20 pozycji mniejszy niż wzór dotychczasowy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane