statystyki

Nieubłagalna demografia. Jak przeciwdziałać wyludnianiu regionów

autor: Krzysztof Harmaciński22.05.2019, 07:15; Aktualizacja: 22.05.2019, 13:22
W małych ośrodkach praca w samorządzie to pomysł na całe życie

W małych ośrodkach praca w samorządzie to pomysł na całe życieźródło: ShutterStock

Pozornie wydawać by się mogło, że najbardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania są metropolie. Jednak z wielu badań wynika, że największy napływ ludności odnotowują gminy wiejskie położone w pobliżu dużych miast.

O d jakiegoś czasu w Polsce – i nie tylko w naszym kraju – mamy do czynienia ze zjawiskiem rozlewania się miast, które zmieniają swój zasięg terytorialny i funkcję. Tak zwana suburbanizacja powoduje intensywny napływ ludności do obszarów podmiejskich. Gminy wiejskie spełniają rolę sypialni miast – zarówno metropolii, jak i tych mniejszych, nawet powiatowych – i siłą rzeczy tracą swój wiejski charakter funkcjonalny.

Sytuacja demograficzna gmin, które odnotowują ujemne saldo migracji, będzie miała fatalne skutki w niedalekiej przyszłości. Już dziś te miejscowości są wyludnione, więc można mieć jedynie nadzieję, że nie będą się nadal wyludniały w takim tempie. Warto też spróbować odwrócić ten niekorzystny trend, zwłaszcza gdy dane miejscowości mają jakiś potencjał, np. turystyczny.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • bndfa(2019-05-22 12:04) Zgłoś naruszenie 41

    Jak to jak, w krajach III Świata jest mało urzędników a co za tym idzie mało podatków. To jedyny sposób, pozbyć się urzędników a wszyscy będą mieć siłe żeby pracować na swoje dzieci a nie na urzędników.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wyludnianie wsi(2019-05-22 08:45) Zgłoś naruszenie 41

    To nie tylko ściana wschodnia...ale cały kraj. 60% wsi to 70latkowie... Już tylko co 4 dom zamieszkały. Za jakieś góra 10 lat wsie będą liczyły po kilka osób.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane