statystyki

Nieubłagalna demografia. Jak przeciwdziałać wyludnianiu regionów

autor: Krzysztof Harmaciński22.05.2019, 07:15; Aktualizacja: 22.05.2019, 13:22
W małych ośrodkach praca w samorządzie to pomysł na całe życie

W małych ośrodkach praca w samorządzie to pomysł na całe życieźródło: ShutterStock

Pozornie wydawać by się mogło, że najbardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania są metropolie. Jednak z wielu badań wynika, że największy napływ ludności odnotowują gminy wiejskie położone w pobliżu dużych miast.

O d jakiegoś czasu w Polsce – i nie tylko w naszym kraju – mamy do czynienia ze zjawiskiem rozlewania się miast, które zmieniają swój zasięg terytorialny i funkcję. Tak zwana suburbanizacja powoduje intensywny napływ ludności do obszarów podmiejskich. Gminy wiejskie spełniają rolę sypialni miast – zarówno metropolii, jak i tych mniejszych, nawet powiatowych – i siłą rzeczy tracą swój wiejski charakter funkcjonalny.

Sytuacja demograficzna gmin, które odnotowują ujemne saldo migracji, będzie miała fatalne skutki w niedalekiej przyszłości. Już dziś te miejscowości są wyludnione, więc można mieć jedynie nadzieję, że nie będą się nadal wyludniały w takim tempie. Warto też spróbować odwrócić ten niekorzystny trend, zwłaszcza gdy dane miejscowości mają jakiś potencjał, np. turystyczny.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • bndfa(2019-05-22 12:04) Zgłoś naruszenie 41

    Jak to jak, w krajach III Świata jest mało urzędników a co za tym idzie mało podatków. To jedyny sposób, pozbyć się urzędników a wszyscy będą mieć siłe żeby pracować na swoje dzieci a nie na urzędników.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wyludnianie wsi(2019-05-22 08:45) Zgłoś naruszenie 41

    To nie tylko ściana wschodnia...ale cały kraj. 60% wsi to 70latkowie... Już tylko co 4 dom zamieszkały. Za jakieś góra 10 lat wsie będą liczyły po kilka osób.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane