statystyki

Co PiS zrobi z metropoliami? Poligon doświadczalny w Senacie

autor: Tomasz Żółciak14.01.2020, 07:41; Aktualizacja: 14.01.2020, 07:43
Losy tzw. łódzkiej ustawy mogą zdecydować o innych szykowanych inicjatywach metropolitalnych

Losy tzw. łódzkiej ustawy mogą zdecydować o innych szykowanych inicjatywach metropolitalnychźródło: ShutterStock

Senatorowie PiS poparli projekt ustawy dotyczący utworzenia metropolii łódzkiej. Rzecz w tym, że rząd nie podjął jeszcze decyzji, jak powoływać tego typu związki.

Prace nad projektem prowadzone są w Senacie. Plan zakłada, że jeszcze w lutym ma on trafić na posiedzenie plenarne, a następnie – jako inicjatywa senacka – do Sejmu. O podjęciu prac przesądziła w ubiegłym tygodniu komisja ustawodawcza. W głosowaniu nikt nie zgłosił sprzeciwu, dwie osoby się wstrzymały (komisja liczy 27 członków). – Projekt jest wzorowany na ustawie śląskiej. Ścisła współpraca między samorządami na pewno przyniesie korzyści – podkreśla senator PiS Wojciech Piecha, który podniósł rękę za tym, by pracować nad projektem.

Decyzja komisji ucieszyła łódzkich samorządowców, ale dla PiS może oznaczać polityczny zgryz. Oficjalna linia partii i rządu w sprawie tworzenia metropolii wydaje się inna niż to, za czym zagłosowali senatorowie PiS.

Ustawę o związkach metropolitalnych (na mocy której miały one powstawać w różnych częściach kraju) przyjął jeszcze w 2015 r. rząd PO-PSL. Ale po przejęciu władzy PiS najpierw nie wydał do niej aktów wykonawczych (przez co była w praktyce martwa), a w 2017 r. opracował własną ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Te przepisy – oprócz tego, że umożliwiły stworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) – uchyliły ustawę PO-PSL.

Zgodnie z flagowym dokumentem rządu, czyli Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, po 2020 r. mają wejść w życie rozwiązania prawne dla funkcjonowania związków metropolitalnych w oparciu o doświadczenia związane z obowiązywaniem ustawy w województwie śląskim – informuje MSWiA. Czyli PiS chce najpierw zobaczyć, jak funkcjonuje GZM, a dopiero potem wprowadzi uniwersalną ustawę, z której skorzystają kolejne samorządy. Przedstawiciel resortu w rozmowie z DGP wyraża się jednak ostrożniej – twierdzi, że „trwają analizy” co do wyboru ścieżki dochodzenia do metropolii (uniwersalne przepisy albo specustawy), ale że na razie „nic z tych analiz nie wynika”. Zatem senatorowie PiS albo nieświadomie zagłosowali niezgodnie z linią własnego obozu, albo co najmniej wyszli przed szereg.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane