Na koniec roku poza prezentami rzeczowymi, takimi jak karnety na imprezy sportowe czy bilety na wydarzenia kulturalne, pracodawcy przyznają swoim pracownikom także finansowe bonusy - poza ustawowymi trzynastką czy premią regulaminową, zatrudniony może też otrzymać dodatkowe pieniądze od samej firmy.
.
1
Premia uznaniowa, czyli nagroda
Pozaregulaminową premią jest natomiast premia uznaniowa, czyli w istocie nagroda pieniężna, nie stanowiąca składnika wynagrodzenia za pracę.
W przeciwieństwie do premii regulaminowej, aby ją otrzymać pracownik nie musi spełnić żadnych przesłanek zawartych w umowie o prace czy regulaminie. Jest to bowiem świadczenie uznaniowe, którego wypłata zależy od uznania bezpośredniego przełożonego czy szefa firmy. To on także dowolnie kształtuje jej wysokość.
Więcej na ten temat czytaj tutaj>>
ShutterStock
2
Prezent od pracodawcy
Pracodawca ma jeszcze jedną możliwość przekazania pieniędzy pracownikowi - może to zrobić przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (świadczenie świąteczne trzeba wtedy wskazać jako cel socjalny). ZFŚS musi założyć pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). Jeżeli firma jest mniejsza, może to zrobić, ale nie jest to obowiązkowe. Bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników fundusz muszą utworzyć państwowe i samorządowe jednostki budżetowe.
Na prezent z ZFŚS pracodawca może wybrać między innymi świadczenia pieniężne wypłacane w gotówce bądź w postaci kart przedpłaconych. Fiskus uznaje je za karty bankomatowe z zapasem gotówki dla pracownika - zatrudniony otrzymuje więc takie świadczenie, jak gdyby dostał zwykły przelew na konto albo gotówkę. Ponadto, jeżeli kwota nie przekracza 380 zł, nie płaci się od niej podatku.
ShutterStock
3
Trzynastka
Ponadto pracownikom budżetówki przysługuje obowiązkowo trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane trzynastym wynagrodzeniem. Mogą na nie liczyć między innymi nauczyciele czy pracownicy urzędów państwowych, o ile przepracowali u tego samego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Jeśli jest to krótszy okres, ale co najmniej 6 miesięcy, pracownicy nabywają prawo do wynagrodzenia rocznego, ale w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu. Kiedy trzynastka nie przysługuje, dowiesz się tutaj>>
Trzynastka musi zostać wypłacona nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
W niektórych branżach wypłacana jest także czternastka - kto ją dostaje, dowiesz się tutaj>>
Trzynastka musi zostać wypłacona nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
W niektórych branżach wypłacana jest także czternastka - kto ją dostaje, dowiesz się tutaj>>">
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję