statystyki

13 zł za godzinę: Wszystko co musisz wiedzieć o minimalnej stawce godzinowej

18.08.2016, 09:29; Aktualizacja: 18.08.2016, 11:03
Pieniądze, podatki

Nowymi zasadami zostaną objęte określone umowy-zlecenia wynikające z art. 734 kodeksu cywilnego, oraz o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 kodeksu cywilnego).źródło: ShutterStock

Zapewnienie pracującym bez etatu minimalnej, z góry ustalonej stawki godzinowej to obowiązek firm. Za niestosowanie się do nowych przepisów grożą im kary. Konieczne będzie również prowadzenie ewidencji czasu pracy.

Dla kogo są nowe przepisy

Nowymi zasadami zostaną objęte określone umowy-zlecenia wynikające z art. 734 kodeksu cywilnego, oraz o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 kodeksu cywilnego). Chodzi o kontrakty wykonywane przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi na rzecz przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności. Zleceniobiorcą lub świadczeniobiorcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, a także samozatrudniony, tj. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą niezatrudniająca pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami. Stosowaniem minimalnej stawki godzinowej będą objęte osoby samozatrudnione, których działalność została zarejestrowana w Polsce albo w kraju nienależącym do UE lub do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dlaczego zmiany dotyczą samozatrudnionych

Konieczność objęcia tej grupy zleceniobiorców minimalną stawką godzinową wynika z nadużywania takiej formy aktywności zawodowej, która często zastępuje stosunek pracy. Niejednokrotnie pracodawca – jedynie w celu obniżenia własnych kosztów – wywiera nacisk na dotychczasowego pracownika, aby założył firmę, przy czym cały czas wykonuje on te same czynności, co wcześniej. Ale uwaga! Minimalną stawką godzinową zostaną objęci jedynie ci samozatrudnieni, którzy prowadzą działalność jednoosobowo i osobiście wykonują zadania wynikające z umowy. Nie będzie ona miała zastosowania do samozatrudnionych, którzy mają zarejestrowaną działalność w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wynika to z postanowień dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym.

Kto płaci minimalną stawkę

To obowiązek przedsiębiorców oraz innych jednostek organizacyjnych (w ramach prowadzonej działalności). Gwarancja minimalnej stawki godzinowej będzie miała zastosowanie również w odniesieniu do instytucji, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli np. urzędów administracji rządowej albo samorządowej. Aby uniknąć wkraczania w sferę stosunków prywatnych, obowiązek stosowania minimalnej stawki godzinowej nie będzie obejmował umów zawieranych między osobami fizycznymi niewykonującymi działalności gospodarczej.

Polecany produkt: Umowy terminowe

PRZYKŁAD 1

Pan Piotr oferuje prace remontowe na rzecz urzędu gminy. Robi to na podstawie umowy o świadczenie usług. Jej charakter oraz sposób wykonania zleconego zadania uprawnia pana Piotra do wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż wynikające z minimalnej stawki godzinowej.

PRZYKŁAD 2

Pani Agata zawarła z panem Pawłem umowę dotyczącą naprawy sprzętu w prowadzonej przez nią jednoosobowo firmie. Usługa związana jest z działalnością gospodarczą pani Agaty. W efekcie kobieta, jako przedsiębiorca, na rzecz którego pan Paweł, jako osoba fizyczna świadczy usługę, jest zobowiązana do stosowania minimalnej stawki godzinowej.

PRZYKŁAD 3

Pan Michał jest przedsiębiorcą. Zawarł z panem Robertem umowę o remont kuchni w jego prywatnym mieszkaniu. Nie ma ona związku z prowadzoną przez pana Michała działalnością gospodarczą. Nie musi więc przejmować się minimalną stawką godzinową.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Ja(2016-08-18 12:54) Zgłoś naruszenie 1411

  MOOM ZDANIE TE UMOWY SMIECIOWE CZYLI UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIEŁO nie powinno być Pani Premier powinna znieść te umowy i bylo by super pozdrawiam

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pracownik ochrony.(2016-09-10 10:18) Zgłoś naruszenie 135

  Szczególnie w ochronie te stawki są zaniżane.Firmy ochrony i ich Prezesi cwaniaki to wykorzystują.Większe kontrole PIP i kary pieniężne i jaszcze raz kontrole.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Michał(2016-12-08 01:10) Zgłoś naruszenie 44

  Nie będzie Panów ochroniarzy, zostaną zastąpieni systemami alarmowymi i tyle z tego będzie. Będą tylko grupy prewencyjne. Firmy zmniejszą zatrudnienie, a niektóre dzięki tej sytuacji zwiększą, bo mimo, że dla przykładu call centra chętnie zapłacą minimalne 13zł, a nawet więcej opinia o tego typu firmach nie jest najlepsza i stąd mają problemy z zatrudnieniem. Jeżeli ludzie będą mieć pewność minimum to i do call center pójdą bez oporów pracować.

  Odpowiedz
 • nauczcie się pisać jasno i prosto(2017-02-04 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  Nic nie rozumiem z tego tekstu, nadal nie wiem kto dostanie minimalną a kto nie.

  Odpowiedz
 • Agata(2017-03-09 15:19) Zgłoś naruszenie 00

  Stawka minimalna to sciema bo pracodawca obetnie Ci godziny i wychodzisz na to samo. Liczylam na lepsze zarobki, ale jak zwykle sie zawiodlam. Od maja zaczynam wyjezdzac do Niemiec na sezonowki, znalazlam agencje tml professional, zapewniaja dobre warunki, zobaczymy jak bedzie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane