statystyki

Gdy dostawca dopiero przechodzi na uprawy ekologiczne, to znaku bio używać nie wolno

autor: Leszek Jaworski08.03.2016, 07:48; Aktualizacja: 08.03.2016, 08:48
W okresie przejścia z rolnictwa nieekologicznego na ekologiczne, czyli w okresie konwersji, nie jest dopuszczalne znakowanie produktów za pomocą określeń: „eko” lub „bio”.

W okresie przejścia z rolnictwa nieekologicznego na ekologiczne, czyli w okresie konwersji, nie jest dopuszczalne znakowanie produktów za pomocą określeń: „eko” lub „bio”.źródło: ShutterStock

Kupuję warzywa od miejscowego producenta, który niedawno rozpoczął uprawę ekologiczną. Inspekcja handlowa stwierdziła, że nie mogę jeszcze oznaczać ich jako „biowarzywa”, skoro uprawa jest na etapie przystosowywania do produkcji ekologicznej. Czy ma rację?

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

EKSPERT RADZI

W okresie przejścia z rolnictwa nieekologicznego na ekologiczne, czyli w okresie konwersji, nie jest dopuszczalne znakowanie produktów za pomocą określeń: „eko” lub „bio”. W tym czasie plony mogą być oznaczane jedynie poprzez zamieszczanie sformułowania: „produkt w trakcie konwersji na rolnictwo ekologiczne”. Taki sposób znakowania produktów w okresie przejściowym został opisany w art. 62 rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008. Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 sierpnia 2014 r. (sygn. akt VI SA/Wa 3415/13), oznaczanie produktów w okresie konwersji jako „bio” może wprowadzać kontrahentów w błąd i sugerować, że produkty te, np. świeże warzywa, spełniają wymagania określone w przepisach o rolnictwie ekologicznym. Jednocześnie zdaniem sądu nieprawidłowe oznakowanie produktu wprowadzanego do obrotu na początkowym etapie może przyczynić się do błędnego jego oznaczenia przez podmioty, które zajmują się dalszą jego dystrybucją.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane